Taşeron Haber

Dolandırıcılar Mobil Bankacılığa sızabiliyor! İstanbul’da yaşandı

Dolandırıcılar Mobil Bankacılığa sızabiliyor! İstanbul’da yaşandı
04 Mart 2020 - 13:19

İstanbul’da meydana gelen bir olay internet bankacılığı kullanıcılarının ne kadar dikkatli olması gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. Telefonuna gelen bir mesaja tıklamasıyla telefonuna virüs bulaşan esnafın internet bankacılığı bilgileri dolandırıcıların eline geçti. Durumu fark ettiğinde kredi kartından 15 bin 800 lira para çekildiğini gören esnaf soluğu savcılıkta aldı. Çalıştığı bankayı da suçlayan esnaf, bankanın kendi haklarını niye korumadığını ve niye kendisini uyarmadığını soruyor.

KREDİ KARTINDAN 15 BİN LİRA PARA ÇEKTİLER

Sultangazi’de esnaflık yapan vatandaş telefonundaki internet bankacılığı uygulamasına girmek isteyince giriş yapamadı ve çalıştığı bankayı arayarak mobil uygulamadan internet şubesine giriş yapamadığını bildirdi. Daha sonra hesaplarını kontrol eden Esnaf hesabından 15 bin 800 lira değerinde para çekildiğini ve bunun 6 kez ayrı ayrı çekimlerle yapıldığını belirterek, paranın Estonya’da bir anka hesabına gönderildiğini söyledi.

SOLUĞU SAVCILIKTA ALDI

Hesabını donduran esnaf soluğu savcılıkta altı. Savcılık yaptığı araştırmada 25 Ocak tarihinde esnafın telefonuna gelen virüslü bir mesaja tıklanması sonrası telefonuna bulaşan virüs nedeniyle dolandırıcıların eline geçen bankacılık hesabı bilgilerinden dolayı hesabına giriş yapıldığının tespit edildiğini söyledi.

PARALAR ESTONYA’YA GÖNDERİLMİŞ

Kartından 6 kez para çekildiğini söyleyen esnaf, 500 dolarlık parçalar halinde Estonya’ya para gönderildiğinin tespit edildiğini belirterek, kredi kartının limitinin 65 bin lira olduğunu ifade ederek söz konusu durumu tespit etmemesi halinde limitin tamamının gidebileceğini söyleyen esnaf şikayetçi oldu.

“ Ben bankaya ‘Bana gelmeyen bir şifreden dolayı kredi kartımı kullanan şahıslar istediği gibi kullanabiliyorsa bizim burada hükmümüz nedir, borcu ödemek midir? Yoksa bankanın bize verdiği talimatlara boyun eğmek midir’ diye soran esnaf dolandırıcıların telefonunun bilgilerini ele geçirdiğini fark edince işin işten geçtiğini ifade etti.

BİLİŞİM UZMANLARI BU KONUDA UYARIYOR

Bilişim uzmanları da kullanıcıları kendilerine gelen mesajlara dikkat etmeleri ve bağlantılara tıklamamaları konusunda uyarıyorlar. Tıklamaları halinde telefonlarına yüklenen bir casus yazılımla telefonlarının ele geçirilebileceğini ve şifreyle girilen hesapların bilgilerinin ele geçirilerek kişilerin maddi ve manevi zarar uğratılabileceğine dikkat çekerek uyarıda bulundular.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.