Sağlık Haberleri

Doğal taş çeşitleri ve şifa veren özellikleri

İnsanlar tarih boyunca fiziksel ve psikolojik hastalıklarına şifa aramışlar; bunun yanı sıra negatif enerjilerin, insan üzerlerinde oluşturduğu olumsuz etkileri farklı metotlarla yok etmeye en azından azaltmaya çalışmışlardır. Günümüzde yoga ve benzeri meditasyon yöntemlerinin de desteklediği doğal taş kullanımı her geçen gün daha da önem kazanıyor. Dünya Ana’nın basınçlı rahminde, sihirlerini ve iç görülerini bizimle paylaşan şifalı kristaller haline gelmek için yüzeye çıkan sayısız mineral var.

Dünyadaki her şey enerjiden oluşur – kayalar, taşlar ve kristaller farklı değildir. Her biri sürekli hareket halinde olan belirli moleküler yapılarda küçük kristallerden oluşur, bu da her taş ve kristalin benzersiz bir titreşim ve kendine özgü bir enerji alanı yaymasına neden olur.

İşte 20 Güçlü Şifa taşı ve Özellikleri

  1. Selenit: Usta

Bu ana mineral, şarj edilmesi gerekmeyen tek şifa taşlardan biridir ve aslında diğer kristalleri temizlemek ve şarj etmek için kullanılabilir. En bol kristaldir ve eski buharlaştırılmış tuz göllerinde ve denizlerde bulunur ve Meksika’dan Brezilya’ya ve ötesine kadar bulunabilmektedir.

Metafizik iyileştirici özellikler: Selenit, en yüksek bilinç seviyesine ve sonsuz olan her şeye bir kanaldır – ruh rehberleri, evren ve sezgi. Ruh dünyasını hatırlamamızı sağlar ve bize nereden geldiğimizi ve bu yaşamdan sonra nereye gittiğimizi hatırlatır.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Ana iyileştirici özellikleri ile bilinen selenitin kullanılamadığı pek bir şey yoktur. İstenen bir sonuç üzerinde meditasyon yapmak ve taşı sizinle birlikte taşımak, büyük şifa ve iç huzur getirmeye yardımcı olabilir.

  1. Aytaşı: Sabitleyici

Kadınsı ve aya derinden bağlı olan aytaşı, zarif bir uyum yaratmak ve sezgiyi güçlendirmek için mükemmel bir taştır. Eski Hindistan’daki Tanrıların ve Tanrıçaların taşıydı ve kutsal ve muhteşem olarak görülüyor.

Metafizik iyileştirici özellikler: Aytaşı sizi diğer dünyalara ve genel olarak evrene açabilir. Materyalizmle mücadele ve egoyu yönetmek için de kullanılabilir.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Aytaşı hipofiz bezi ve sindirim sistemi, obezite, su tutma, hormonal problemler, adet problemlerine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Böbrek rahatsızlıklarına karşı koruyucu faktör oluşturur.

  1. Aventurin: Fırsat Taşı

Aventurin Şans, refah ve bolluğu artırmakla tanınan taş Yıldız taşı olarak da bilinir. Yeşil renkli bu taş tanecikli yapıya sahiptir ve metalik pırıltılar saçar.

Metafizik iyileştirici özellikler: Kalp Çakra ile ilişkili olan aventurin, genel refah ve duygusal sakinlik hissi yaratabilir. Zihinsel, fiziksel ve duygusal bedenleri uyumlu hale getirir ve dengeyi yeniden tesis eder.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Aventurin kalp, kan ve enerji dolaşımını destekler, hastalık veya ameliyat sonrası iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Kristal Kuvars: Ruh Taşı

Muhtemelen en çok bilinen kristal olan kristal kuvars, metafizik dünyasında ışık penceresi olarak görülür.

Metafizik iyileştirici özellikler: Bu özel kristal tüm renk spektrumunu içerir ve ruh dünyasından fiziksel dünyaya arzuları, duaları ve tezahürleri yükseltmek için kullanılabilir. Kristal kuvars ile meditasyon yapın ve kristali niyetinizle “programlayın”. Daha sonra titreşiminizi yükseltmek ve arzularınızın tezahürlerini arttırmak için kristalinizi yanınıza taşıyabilirsiniz.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Kristal kuvars ana şifacıdır ve bağışıklık ve dolaşım sistemlerini uyardığı ve vücuttaki qi enerji akışını arttırdığı düşünülmektedir. Bedeni zinde tutar.

Sitrin: Para Taşı

Bir tür kuvars, bu kristalin altın, sarı tonu para, altın ve servetle bağlantısı ile ilişkilidir.

Metafizik iyileştirme özellikleri: Bu taşı sizinle bankaya, mali iş toplantılarına taşıyın veya masanıza sitrin yerleştirin. Sitrin, bolluk ve finansal zenginlik ve istikrar çekmenize yardımcı olabilir.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Sitrinin metabolizmayı uyardığı, sindirime ve mide bulantısına iyi geldiği  bilinmektedir. Ayrıca sinir uyarılarını güçlendirmek için kullanılabilir, beynin daha hızlı ve keskin bir şekilde aktive olmasına yardımcı olur. Özellikle kalp, böbrek, kolon ,akciğer ve karaciğer için faydalıdır.

Akik: İç İstikrar Taşı

Bu çeşitli taş, neredeyse sonsuz renkte çizgilerle neredeyse tüm renklerde bulunabilir. Akik, iç dünyamızı ve tüm durumlarını somutlaştırır.

Metafizik iyileştirici özellikler: Akik, farkındalığı arttırır, aurayı stabilize eder (tüm renkleriyle), negatif enerjiyi dönüştürür ve güçlü bir ruh kanalıdır. Öfkeyi, duygusal dengesizliği ve öz değer eksikliğini iyileştirmek için bu taşı kullanın.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Düşünce netliğini geliştirerek zihinsel işlevi geliştirdiği bilinen akik, önemli bir testten önce, yazarken veya sevdiğiniz ve açık bir şekilde iletişim kurmak istediğiniz biriyle anlamlı bir konuşma için düşünceleri toplarken kullanmak için harika bir taştır. Ağrıları azaltıcı etkisi olduğu düşünülen akik taşının cilde de iyi geldiğine inanılmaktadır.

 

Turmalin: Topraklama Taşı

Tercih edilen koruma tılsımı olan turmalin, enerjinizi topraklamak ve enerji alanınıza negatif varlıkların girişiyle mücadele etmek için psişik bir kalkan olarak kullanılır. Uzun zamandır sihirbazlar, şamanlar  tarafından kullanılan turmalin her kıtada bulunabilir.

Metafizik iyileştirici özellikler: Turmalin gece kadar siyah olmasına rağmen, negatif enerjileri önlemek, titreşiminizi yükseltmek ve sizi ışığa sokmak için kullanılabilir. Siyah ışığı emer, çünkü bu taş zararlı veya karanlık enerjiler için bir sünger görevi görür. Karanlık zamanlarda ışıltılı kalmanızı teşvik eder.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Eklemlerdeki ağrıyı hafifletmek ve omurganın yeniden düzenlenmesine yardımcı olmak için turmalin kullanın. Ayrıca bağışıklık sistemini, kalbi ve böbreküstü bezlerini güçlendirmek için kullanılabilir – stresi azaltır ve gerginliği giderir.

Gül Kuvars: Aşk Taşı

Bu güzel pembe kuvars kalple ilişkilidir ve kendine, başkalarına ve gezegene koşulsuz sevgiyi ifade eder.

Metafizik iyileştirici özellikler: Sevgiyi davet etmek, sevgi vermeye yardımcı olmak ve hatta ruh eşinizi çekmek için harika bir taş, gül kuvars tamamen kalple ilgilidir. Bekarsanız aşkı bulmak ve bir ilişkiniz varsa sevginizi derinleştirmek ve beslemek için gül kuvarsı taşıyın.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Kalp çakrasının etrafında bulunan gül kuvars, derin duygusal iyileşme ve salım için kullanılabilir ve dolaşımı iyileştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Çarpıntıları veya atlanan atımları kolaylaştırmak ve gerginliği serbest bırakmak için de kullanılabilir

Turkuaz: Koruma Taşı

İnsanın bildiği en eski taş olduğuna inanılan turkuaz, şefler, şamanlar, krallar, büyücüler ve benzerleri tarafından uzun zamandır sevilmektedir. Bilgeliğin sembolü olarak ödüllendirilen turkuaz, neredeyse tüm antik kültürlerde yaygındır ve her zaman koruma taşı olarak bilinir.

Metafizik iyileştirici özellikler: Turkuaz vücuttaki meridyenleri güçlendirir ve sezgi ve meditasyonu destekler. Mavi tonu nedeniyle, net iletişimi destekleyen Boğaz Çakrası ile de ilişkilidir. Bir tılsım koruma olarak ve yaydığı eski bilgeliği kanalize etmek için turkuazınızı yanınızda taşıyın.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Beyin, boyun, kulaklar ve boğaz problemlerine yardımcı olan turkuaz, psişik bölge ile çok ilişkilidir, bu da tıkanmaları temizlemek ve tüm vücuttaki sağlıklı enerji akışını desteklemek için harika bir taştır.

Lapis Lazuli: Gerçeğin Taşı.

Bu güzel, mavi kristal yeryüzünde bilinen en eski taşlardan biridir. Uzun zamandır kraliyet ve lüks ile ilişkilendirildi ve göksel özellikleri, fiziksel alemdeki kişilere bilgelik ve iyi yargıyla yardımcı olduğu bilindi.

Metafizik iyileştirici özellikler: Lapis Lazuli, eterik üst çakraları harekete geçirir ve boğaz çakrasını açık iletişim ve fikirlerini ifade etme kolaylığı için güçlendirir. Bu ilgi çekici taş, ruh aleminin keşfine ve temsiline yardımcı olduğu için iç gözlem ve gerçeği teşvik eder.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Boğaz, gırtlak ve ses tellerini iyileştirmek için bu güçlü taşı kullanın. Beyne olan güçlü bağları nedeniyle, zihnin odaklanmasına ve gereksiz düşünceleri bırakmasına yardımcı olarak Dikkat Eksikliği Bozukluğunu hafiflettiğine inanılmaktadır

Hematit: Topraklama Taşı

Demir bakımından zengin olan bu taş derinden topraklanır ve dünyaya bağlanır. Doğada bulunan demir içeriğinin kırmızı tonu nedeniyle antik Yunanistan’da “kantaşı” olarak adlandırılmıştır.

Metafizik iyileştirici özellikler: Hematit, Kök Çakra ile bağlantılıdır ve bize insan varlığımızı hatırlatan ve bizi maddi olarak destekleyen derin bir topraklama enerjisine sahiptir.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Hematitte bulunan demir kanı temizlememize, dolaşımı iyileştirmemize, düzensiz bir adet akışını yönetmemize ve sağlıklı bir kalbi desteklememize yardımcı olabilir. Stresi ve kaygıyı hafifletmek ve sinir sistemini sakinleştirmek için de kullanılabilir.

Yeşim: Rüya Taşı

Bu, tüm dünyada çok sayıda renkte bulunabilen başka bir dinamik taştır. Bölge rengi belirler ve bu antik çağlarda en çok kullanılan taşlardan biriydi. Fiziksel ve metafiziksel iyileştirici özellikleri nedeniyle kültürler, kıtalar ve binlerce yıl boyunca saygı gösterildi ve insan tarafından bilinen en tutarlı şekilde kullanılan kristallerden biri haline geldi.

Metafizik iyileştirici özellikler: Yeşim, rütbe ve ideallerin asaletini temsil eder. Bu taş aynı zamanda kalbe bağlıdır ve gerçeği kabul etmemize, sevgiyi ifade etmemize yardımcı olur ve rüya durumundaki şamanik alemlere erişmeye yardımcı olur.

Fiziksel iyileştirici özellikler: Yeşim, kalple olan ilişkisiyle, toksinleri filtrelemek ve vücudu bir bütün olarak kan yoluyla temizlemek için iyidir. Eklem ağrısını hafifletmek ve bir ameliyattan sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için de kullanılabilir

Ametist: Tezahür Taşı

Selenit ve kristal kuvars ile birlikte Yeni Çağ’ın en yaygın taşlarından biridir. Ametist dünyanın her köşesinde bulunabilir. Bu güzel mor kristal birçok şey için bilinir, ancak tezahür listenin başındadır.

Metafizik iyileştirici özellikler: Ametist ile kalbinizin arzularına ve yaşamın amacına bağlanın ve sonra bunları yaşamınızda tezahür ettirin! Bu güçlü kristal, üst çakralarla ilişkilidir ve eterik alemi fiziksel düzleme getirmemize yardımcı olur. Bu dünyevi hayallerimizi hayata geçirmeyi de içerir.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Sempatik sinir sistemini güçlendirmek, hormonları dengelemek, baş ağrılarını hafifletmek, boyun gerginliğini azaltmak ve uykusuzluğu tedavi etmek için ametist kullanın. Geceleri derin uykuya dalmak ve dinlenmek ve uyanmak için yastığınızın altına ametist yerleştirin

Obsidiyen: Ayna Taşı

Jet-siyah taş, görme yeteneğini ve dünyayı ve koşulları görme şeklinizi yansıtan ayna taşıdır. Son derece yansıtıcı yüzey ve tutarlı renklendirme, ruhunuzu ve titreşiminizi yükseltmek için gereken iyileşmeyi ortaya çıkarmak için derinlemesine bakmanıza izin verir.

Metafizik iyileştirici özellikler: Obsidiyen kullanımının taş devrine kadar uzanır. Duygusal travma ile ilişkili stres ve kaygıyı hafifletmek için de kullanılabilir. Bu taşı kalp hizasında ve altında kullanılması önerilir.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Uzun süredir gömülü, görmezden gelinmiş ve hatta bellekten silinmiş duygusal sıkıntıları hafifletmek için obsidiyeni kullanın. Karaciğeri temizler eklem ve kas ağrılarını hafifletir.

Mavi Topaz: Yaratıcılığın Taşı

Topaz’ın parlak mavi rengi zihni ve yaratıcılık potansiyelimizi yansıtır. Zihni daha hızlı öğrenmeye teşvik etmek ve gelecek yıllar boyunca bilgileri tutmakta yardımcı olabilir. Ayrıca yaratıcılığı ateşlemek ve zihni yeni fikirlere açmak için de yararlıdır.

Metafizik iyileştirici özellikler: Topaz aklın bir taşı olduğundan, meleklere, ruh rehberlerine ve sevilenlere bağlanmak için harikadır. Zihni genişletmek, ruhu açmak ve ruh alemiyle hizalamak için topaz kullanın.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Topaz’ın uzun süredir akıl hastalığına, göz hastalıklarına, görüşte kararmaya ve tat kaybına iyi geldiği bilinmektedir.

Opal: Göz Taşı

Bu parlak ve renkli taş, ışığa taşındığında gökkuşağı renklerinde bir elektrik spektrumu ile yanıyor gibi görünüyor. Bakmak çok hoş olduğu için gözle ilişkilidir ve Üçüncü Göz Çakrası ile ilişkilidir.Opal, iyimserlik, mutluluk, takdir ve genel bir refah duygusuna ilham verir. Hepsi biraz farklı özelliklere sahip, dünyanın farklı yerlerinden gelen ondan fazla farklı opal türü vardır.

Metafizik iyileştirici özellikler: Opal, tüm auranın prizması gibi davranır ve tüm ışık spektrumunu manevi ve enerji bedenine getirir. Ruhta diğer taşlardan sık görülmeyen canlı bir enerjiyi yükseltebilir. Psişik ve mistik nitelikleri uyandırmak ve antik manevi alemlerle bağlantı kurmak için bir araç olarak opal kullanın.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Göz taşı olarak opal, gözlerin sağlığını desteklemek ve iyileştirmek için kullanılabilir. Ayrıca hafızayı uyarabilir ve nörotransmiter bozukluklarını stabilize edebilir.

Amazonit: Cesaret Taşı

Amazonit ruhu sakinleştirir ve serin yeşilimsi rengiyle ruhu yatıştırır. Bu taş, aşırı duygusal olmadan, içsel gerçeğinizi cesaret ve inançla aramak ve ifade etmek için size güç verir.

Metafizik iyileştirici özellikler: Çakraları dengelemek ve temizlemek için kullanılan amazonit, vücutta depolanan duygusal travmayı yatıştırır ve bu travmanın fiziksel bir hastalığa dönüşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bunun dayanaklı ve aydınlanmış sağlıklı bir denge için akıl ve sezgi arasındaki ilişkiyi uyumlaştırmak için de yararlıdır.

Fiziksel iyileştirme özellikleri: Tipik olarak genel refah için kullanılan amazonit tüm vücut için faydalıdır. Döküntüleri yatıştırmak, akne temizlemek ve yaraların kötüleşmesini önlemek için daha spesifik olarak kullanın.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı