Kamu Haberleri

Diyanet-Sen, YÖK Başkanı Saraç’a İLİTAM Dosyasını Sundu

Merkezi Yerleştirme ile dikey geçiş yapılacak Yüksek Öğretim Lisans Programlarının kontenjanları geçtiğimiz Haziran ayında 8150 olarak açıklanmış ve ilahiyat önlisans mezunları tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak ÖSYM sitesinde yer alan dünkü DGS klavuzunda İlahiyat Önlisans Kontenjanları %50 oranında düşürülerek 4850 olarak verildi.

İlahiyat Önlisans Mezunlarının mağduriyet yaşamaması için konuyla yakından ilgilenen Diyanet-Sen bu gün YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüşerek İlitam ile ilgili sorunlar ve çözüm önerilerin yer aldığı dosyayı Saraç’a sundu.

yokziyaret1Görüşmede Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir’e Genel Sekreter Hacibey Özkan, Genel Başkan Yardımcıları Neslibey Özkan, Ali Yıldız ve Mehmet Yaman eşlik etti.

Görüşmede ilahiyat lisans mezunlarının sorunlarını anlatan Genel Başkan Mehmet Ali Güldemir, “Şu anda açıklanan kontenjan ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Biz sendika olarak din görevlilerin lisans tamamlamasının ve mesleki bilgiler noktasında daha donanımlı olmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Din hizmeti oldukça önemli bir hizmettir. Din görevlisi kardeşlerim daha donanımlı daha eğitimli olduklarında din görevinin kalitesi de artacaktır. Bu yüzden ilitam kontenjanlarının Haziran ayında açıklandığı şekli ile kalmasını istiyoruz. Sınavsız lisans tamamlamanın AYM tarafından iptal edilmesi, bu alanda büyük bir boşluk oluşturdu. Biz sadece DİB personelini kapsayacak şekilde bu konunun yeniden değerlendirilmesini istiyoruz. İlitam programını bitirenlerin diplomalarındaki şerhlerinde eşitlik ilkesine aykırı olduğuna anıyoruz ve kaldırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca Açık Öğretim Fakültelerinde İlahiyat lisans programının açılmasının da yoğun talebi karşılamak açısından uygun olacağını düşünüyoruz.” İfadelerine yer verdi.

yokziyaretYÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Yekta Saraç ise konuşmasında ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İlahiyat Önlisans mezunlarının sorunlarının çözümünde her türlü işbirliğine hazır olduklarını kaydetti. Tabandan gelen taleplerin kendilerine iletilmesinden memnuniyet duyacaklarını belirten Saraç , üniversitelerle sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliğini geliştirmek için de ortak çalışmalar yapılabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Saraç kendilerine iletilen taleplerle ilgili olarak da, ilgili birimlerle görüşeceğini, yükseköğrenimin artmasına yönelik işbirliklerinin kendilerini de sevindireceğini kaydetti. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Yekta Saraça Sunulan İLİTAM Dosyası için TIKLAYINIZ

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı