Sağlık Haberleri

Devletin bedava verdiği maskeler ne zaman evlere gelecek? Maskeleri eczaneler mi verecek?

Hükümetin maskeyle ilgili attığı son adımla ilgili yeni haberler geliyor. Maskenin parayla satıldığını yasaklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, halka haftalık 5 adet olmak üzere ücretsiz maske dağıtılacağını açıklamasının ardından bunun nasıl yapılacağına dair yeni bir yöntem geliştirildi. 

Hükümetin maskeyle ilgili attığı son adımla ilgili yeni haberler geliyor. Maskenin parayla satıldığını yasaklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, halka haftalık 5 adet olmak üzere ücretsiz maske dağıtılacağını açıklamasının ardından bunun nasıl yapılacağına dair yeni bir yöntem geliştirildi.

E Devlet üzerinden vatandaşlar kendileri ve hanelerinde yaşayan diğer aile bireyleri için maske başvurusunda bulunmuştu. Maskelerin PTT aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılacağı öngörülüyordu. Bunun biraz fazla zaman alabileceği ihtimali nedeniyle, hükümet daha pratik yeni bir yöntem geliştirme kararı aldı.

Türkiye Eczacılar Birliği ile yapılan görüşmeler sonucu maskelerin eczaneler tarafından dağıtılabileceği fikri üzerinde uzlaşma sağlandı. Geliştirilen yönteme göre; öncelikle belli ecza depolarına maskeler ulaştırılacak. Daha sonra bu depolar eczanelere maskeleri dağıtacak. Maskelerin eczanelere tesliminden sonra vatandaşlara maskelerini alabilmeleri için reçete yerine verilen bir koda benzer bir şekilde telefonlarına bir kod gelecek. Bu kodla eczaneye giden vatandaşa maskesi teslim edilecek.

Burada önceliğin virüsün en yoğun görüldüğü il İstanbul’la başlanması bekleniyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şu an Türkiye’nin günde 10 milyon maske üretecek kapasiteye ulaştığını, bunun günlük 20 milyon maskeye çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

Öte yandan anlaşılan Ecza Depolarınında isimleri belli oldu. Sağlık Bakanlığı İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarıyla temin edilen maskelerin lojistiği ve eczanelere dağıtımı konusunda ön anlaşmaya vardı.

Eczanelerin bir depo üzerinden siparişte bulunabileceğini açıklayan Bakanlık yetkilileri, bir eczanenin bir depo üzerinden 500 adet maske siparişinde bulunabileceğini söyledi.

Yapılan planlamaya göre 20 ile 65 yaş aralığındaki vatandaşlar arasındakilere 10 gün için kişi başı 5 maske verileceği açıklandı.

Uygulamanın alt yapının kurulması ve maskelerin eczanelere ulaştırılmasından sonra başlaması öngörülüyor.

Maskenin satışının yasaklanmasından sonra büyük market zincirlerinde markete maskesiz girenlerin girişine izin verilmiyor. Marketlerin güvenlik görevlileri tarafından maskesiz vatandaşlara maske verilerek içeri alındıkları belirtiliyor. Öte yandan bir kaç güne kadar böyle bir yöntem benimseneceği sonrasında da maskelerin yetersiz kalabileceği belirtiliyor.

Son yapılan araştırmalara göre dışarıda sürekli maske takmanın gerekliliği ve hasta olsun olmasın herkesin maske takmasının virüsten korunmada etkili bir yöntem olduğu açıklandı.

 

 

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı