Kamu Haberleri

Devlet maske satışıyla ilgili tanzim satış noktaları kuracak

Bir dönem artan sebze fiyatlarına karşı kurduğu tanzim satış noktalarının benzeri maskeler içinde geliyor.Devlet vatandaşın ekmek almak veya alışveriş yapmak için gittiği noktalara yakın noktalarda tanzim satış noktaları kuracak. Bu noktalarda maskeler halka ucuz fiyata verilerek, virüse karşı tedbirler arttırılmış olacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı yeni uygulamanın önümüzdeki hafta içinde başlaması bekleniyor. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Pazar yerlerinde, marketler ve toplu taşımada maske takılmasının zorunlu hale geldiği açıklamasından sonra devlet tanzim satışı adımını atarak piyasada vatandaşın talebiyle artacak maske ihtiyacını karşılamayı planlıyor. Son zamanlarda fahiş fiyatlarla satışlar nedeniyle bir çok firma hakkında işlem başlatılmış, bazı firmalara da 10 bin liranın üzerinde cezalar kesilmişti.

Konuyla ilgili konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, maskelere vatandaşın kolayca ve ucuza ulaşmasını sağlamayı arzu ettiklerini ifade ederek tanzim satış haberini verdi. Mart ayında Türkiye’nin yaptığı 13.4 milyar dolarlık ihracat rakamına dikkat çeken Ticaret Bakanı Pekcan, bunun azınsanmayacak bir rakam olmadığını, böyle dünyanın durduğu bir dönemde bu rakamın büyük başarı olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Reklam Kurulu’nun kestiği cezalarla ilgili de açıklama yapan Pekcan, 198 firmaya 10 milyon lira ceza kesildiğini hatırlatarak bu firmaların 14 günlük savunma hakkı olduğunu, 14 Nisan’da tekrar bir toplantı yaparak ele alacaklarını ifade etti.

MKEK HAFTA 2.5 MİLYON MASKE ÜRETECEK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Dikimevi Müdürlükleri’nin haftada 2,5 milyon maske üretecek kapasiteye ulaştıklarını ifade ederek, ayrıca değişik çeşitlerde maskelerin dikilebildiğine dikkat çekerek tulum ve hijyenik diğer malzemelerinde dikiminin yapılacağını ifade ederek, haftada 5 bin litre alkol bazlı dezenfektan üretileceğini açıkladı.

Dün Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve diğer kuvvet komutanlarıyla telekonferans yöntemiyle toplantı yapan Milli Savunma Bakanı, Covid-19’a alınan tedbirleri değerlendirdi. Genelkurmay Başkanlığı’nın ilk günden itibaren alınan kararları sıkı bir şekilde uyguladığına dikkat çeken Hulusi Akar, askeriyeye virüsün sirayet etmesinin engellenmesi için hem hudut birliklerinde hemde okullarda üst düzey önlemler alındığını ifade ederek,sosyal mesafenin korunmasına özellikle özen gösterildiğini söyledi.

 

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı