Kamu Haberleri

Dağdan kaçış sürüyor: Terörle mücadelede etkili sonuç

Son olarak, 2014te bölücü terör örgütüne katılan ve Suriyede faaliyet yürüten bir örgüt mensubu Mardinde güvenlik güçlerine teslim oldu. Böylece sadece ikna yoluyla 1 Ocaktan bu yana 123 terörist teslim olurken, 2016dan bu yana teslim olanların sayısı da 745e yükseldi.

İkna yoluyla teslim olanların yıllara göre dağılımına bakıldığında önemli bir artışın olduğu dikkat çekiyor. Buna göre, ikna yoluyla 2016da 79 terör örgütü mensubu teslim olurken, 2017de bu sayı 105e çıktı. Yine 2018de 165, 2019da ise 273 kişi örgüt saflarından koparak yaşamayı seçti.

2020nin 7 ayında 123 kişi teslim oldu; kaçıp kurtulan PKKlı sayısı yalnızca temmuz ayında 30 olarak gerçekleşti. Çocukları terör örgütünün elinde bulunan 5 binin üzerinde aileyle görüşen İçişleri Bakanlığı ekipleri, karşılıklı işbirliği halinde çalışıyor. Bu sayede çocuk ve gençlerin evlerine dönmeleri sağlanarak profesyonel yöntemlerle gelecekleri garanti altına alınıyor. Örgütten kaçmayı kabul edenlere eğitim desteği veriliyor; hayatlarını hiçbir korku ve baskı altında kalmadan şekillendirmelerine imkan tanınıyor.

Osman Özgan

Yeni Şafak

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı