Taşeron Haber

Cumhurbaşkanı’ndan Yunanistan’la aynı masaya oturmama kararı

Cumhurbaşkanı’ndan Yunanistan’la aynı masaya oturmama kararı
03 Mart 2020 - 10:04

Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Bulgaristan Cumhurbaşkanı Borisov Külliye’de bir araya gelerek son gelişmeleri değerlendirdiler. Gündemin bir numaralı maddesi İdlip’te yaşanan kriz ve sınırlara dayanan göçmenlerdi. Diğer önemli bir gündem maddesi de Korona Virüs’le mücadele çalışmalarıydı.

BORİSOV: “NEDEN YARDIM SÖZÜ TUTULMADI ANLAMIYORUM”

Toplantı sonrası kameralara geçen iki cumhurbaşkanı açıklamalarda bulundu. Konuk Cumhurbaşkanı Borisov, Türkiye’ye taziye dileklerini iletti ve İdlib’te ateşkesin sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Mültecilere karşı sert müdahaleleriyle gündemde olan Yunanistan’ı ve AB’nin verdiği sözlerini neden tutmadığını anlamakta zorlandığını söyleyen Borisov, Türkiye’ye sınırlarına mülteci göndermeyip imzalanan anlaşmaya uyduğu için teşekkür ederek, “Bulgar halkı bu konuda müsterihtir.” Dedi.

3’LÜ ZİRVE İPTAL EDİLDİ

Sofya’da oluşturulacak 3’lü bir zirvede sorunların konuşulmasını teklif ettiğini söyleyen Borisov, bu konuda 2 tarafın aynı masaya oturmamak istememesi nedeniyle zirvenin olmayacağını söyleyerek, Türkiye’nin Bulgaristan’a Korona Virüs’le ilgili filtreli maskeyle ilgili bulunacağı yardımlar içinde teşekkür etti.

YUNANİSTAN’IN TAVRI SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Daha sonra konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nin verdiği sözleri tutmadığını ifade ederek, Merkel’in kendisini aradığını ve 1 Milyar Euro yardım teklif ettiğini açıkladı. Bu teklife kendisinin olumsuz cevap verdiğini, “Bugüne kadar 40 milyar dolar harcamışız, bugünden sonra 1 milyar Euro daha bulur harcarız.” Dediğini belirten Erdoğan, Yunanistan’ın göçmenlere karşı tavrının da İnsan Hakları’na ve Uluslarası Göç Hukuku’na aykırı olduğunu ifade ederek, “Yunanistan sınırdaki mültecilere müdahalesinde 2 mülteciyi öldürmüştür. 1 kişi de ağır yaralanmıştır. Bu da süreci olumsuz etkilemiştir. Bunların uluslarası hukuka da saygıları yok.” Dedi.

Türkiye’nin 9 yıldır 4 milyon Suriyeli’ye baktığını söyleyen Erdoğan, Avrupalıların Türkiye daha 19 yıl daha bakar mantığında olduklarını belirterek, “Sınırlarımızı açtık. Bugün gidenlerin sayısı 100 binlerle ifade ediliyor. Yakında milyonlarla ifade edilecek.” Dedi.

AB’nin 6 milyar dolarlık sözü olduğunu ve bunu Türkiye Devleti’ne değil, sivil toplum kuruluşlarına gönderme sözlerinin olduğunu ancak bu paranın verilmediğini ve sözlerin tutulmadığını söyleyen Erdoğan bu saatten sonra sınırların kapatılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Borisov, sınırda bulunan kadın ve çocuklara yardımcı olacaklarını ifade etti.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.