Kamu Haberleri

Cumhurbaşkanı’ndan belediyelerin yardım kampanyasına sert tepki : Devlet içinde devlet olmaya kalkıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün AK Parti’nin İl Başkanları’yla telekonferans yöntemiyle toplantı yaptı. İlk kez il başkanlarıyla uzaktan bir toplantı yapan Erdoğan gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Belediyelerin başlattığı yardım kampanyalarına sert çıkan Erdoğan, “Devlet içinde devlet olmaya kalkıyorlar. İzinsiz Kampanya açamazlar.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugünkü il başkanları toplantısında özellikle belediyelerin açtığı yardım kampanyalarına tepki gösterdi. Tüm kampanyaların devletin kontrolünde olduğunu ve sadece devletin açıkladığı birimler tarafından açılabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı, CHP’li belediyelerin açmaya başladıkları yardım kampanyalarına  tepki göstererek “devlet içinde devlet olmaya kalkışıyorlar” dedi.

Korona virüsle ilgili de konuşan Erdoğan, salgının yaygınlaşması halinde daha sıkı tebirlerin alınacağını ifade ederek sokağa yasağı çıkabileceğinin sinyalini verdi. Çok sıkıntılı günlerden geçildiğini söyleyen Erdoğan, vatandaşlardan evlerden çıkmamalarını rica ettiğini söyledi.

Türkiye’nin güçlü sağlık alt yapısına dikkat çeken Cumhurbaşkanı,devlet olarak amaçlarının bu sıkıntılı dönemin en kayıpla atlatılması olduğunu, vatandaşların gönüllü karantinaya uymaları halinde daha sıkı tedbirlere gerek kalmayacağını söyledi.

Alınan kararlara belirlenen kurallara herkesin uymak zorunda olduğunu, uymayanlar hakkında gereğinin yapılacağını söyleyen Erdoğan, bu tür kural ihlallerini gören vatandaşların ihbarda bulunmasını istedi. Sosyal mesafenin arttırılması ve sosyal hareketliliğin azaltılmasıyla virüsün bulaşma zincirinin kırılacağını söyleyen Erdoğan, tüm vatandaşlardan duyarlılık istedi.

Biz Bize Yeteriz Kampanyası’na değinen Erdoğan, bu kampanyadan toplanacak paraların ihtiyacı olan vatandaşlara aktarılacağını ifade ederek,  belediyelerin yardım kampanyası açmasına yasaların müsaade etmediğine vurgu yaparak, “Bu devlet içinde devlet olmak anlamındadır. Buna gerek yoktur. Mevcut Kampanyaları devletimizin belirlediği birimler yönetiyor. Belediyeler de kampanya açarsa gücü dağıtmış oluruz.” Dedi.

Muhaleferin bu zor süreçte yakışıksız ifadeler kullanarak spekülasyon yaptığına dikkat çeken Erdoğan, devletin dilencilik yaptığını söyleyenler bile olduğunu, muhalefetin ağzından çıkanı kulağının duyması gerektiğini söyledi.

İktidar olarak bu zor günlerde birlik e beraberlik içinde olmanın çalışmalarını yaptıklarını ifade eden Erdoğan, “Bu zor zamanlarda bir ve beraber olmayacaksak ne zaman olacağız.” Diye sordu. Erdoğan’ın konuşmalarından sonra toplantının basına kapalı kısmına geçildi.

Bugün Bilim Kurulu Toplantısı var. Akşamki açıklamayı Sağlık Bakanı’nın mı yoksa Cumhurbaşkanı’nın mı yapacağı merak ediliyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı