Taşeron Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan korona virüse karşı ekonomik paketi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan korona virüse karşı ekonomik paketi açıkladı
19 Mart 2020 - 1:18

Toplantı salonunda Cumhurbaşkanı’nı dinleyenlerin koltuklara birer boşluk bırakarak oturmaları dikkat çekti.

Korona Virüs ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle önümüzdeki 3 haftaya dikkat çekerek, “3 hafta zaruri bir durum olmadıkça evden çıkmamaya çalışalım.” Dedi. 3 hafta kurallara uyulursa bundan sonra bir rahatlama sağlanacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, STK temsilcilerinin de görüşlerinin alındığı ifade edildi.

Çankaya Köşkü’nün en büyük salonunda başlayan toplantıya başkanlık Erdoğan salona girdiğinde kimseyle tokalaşmadı ve katılımcılar arasındaki mesafe dikkat çekti. Kabinenin tüm üyelerinin katıldığı toplantıya, AK Partili yöneticiler ve STK temsilcileri katıldı.

Basın toplantısının yapıldığı salonda da önlemler dikkat çekti. Termal kameranın yine salonda olduğu ve herkesin ateşinin tek tek ölçüldüğü dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan tedbirlerin Avrupa’ya göre daha erken alındığını ve bir çok Avrupa ülkesine göre Türkiye’de durumun daha olumlu olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin yaptığı sağlık yatırımlarıyla böyle bir salgın senaryosuna en hazır şekilde olduğuna dikkat çekti.

Hz. Muhammed’in “Veba olan yere girmeyin, vebalı yerden çıkmayın.” Sözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hz.Ömer döneminden de bir örnek verdi. 5 vakit abdest alan bir insanın zaten temiz olduğunu ve virüslere karşı korunmuş olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu virüsün ekonomik sonuçları olacağını ve bu duruma karşı 100 milyar liralık bir ekonomik paket hazırlandığını açıkladı.

Açıklanan paketle en düşük emekli maaşı 1500 liraya çekilirken, emeklilerin Ramazan Bayramı İkramiyesi’nin de ramazan başında ödenmesine karar verildi. Ayrıca İstanbul ve Ankara’da başlamak üzere 65 yaşın üstündekilere maske ve kolonya dağıtılacağını söyleyen Erdoğan, SGK, Vergi ve Bağ-Kur ödemelerinin 3 ay ertelendiğini, kredisi olan esnafların taksitlerinin 3 ay ertelendiğini, virüsten etkilenen işletmelerin kredi çekmesiyle ilgili kolaylaştırmalar olacağını söylerek, bankaların daha uygun şartlarda kredi vermeleri için çalışmalar yapacağını söyledi.

Toplantının bitişinde katılımcılara teşekkür eden Erdoğan, Korona Virüs ile ilgili uyarılara dikkat edilmesini istedi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.