Kamu Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu akşam ne açıklayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan olağanüstü şartlarda yaptığı kabine toplantısı sonrası alışıla gelmişin dışına Cumhurbaşkanı bizzat kendisi Ulusa Sesleniş Konuşması yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan olağanüstü şartlarda yaptığı kabine toplantısı sonrası alışıla gelmişin dışına Cumhurbaşkanı bizzat kendisi Ulusa Sesleniş Konuşması yapacak. Saat 17:00 sularında başlayan Kabine Toplantısı’nın üzerinden 3 saat geçti ve toplantı devam ediyor

Toplantıda İçişleri Bakanı’nın Türkiye’de evde kal çağrılarına ne kadar uyulup uyulmadığıyla ilgili bir bilgilendirme yapacak. Olası bir sokağa çıkma yasağının uygulanması durumunda bakanlığın neler yapacağını ve ne tür bir planın olduğunun da bilgisinin bakanlarla ve Cumhurbaşkanı’yla paylaşılması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsle ilgili son tabloyu kabineyle paylaşacak. Türkiye’de vaka sayılarındaki son durum üzerinden bir değerlendirme yapması beklenen Fahrettin Koca’nın, 1 haftalık ve 1 aylık projeksiyonlar yaparak önerilerde bulunabileceği belirtiliyor. Sağlık Bakanı Koca’nın sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmamasıyla ilgili fikrini beyan etmesi de bekleniyor.

Ardından Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın son ekonomik veriler ışığında bilgiler vermesi ve korona virüsle ilgili vatandaşa ve esnafa sağlanan kolaylıklar hakkında bilgi vererek, kabineye bundan sonra atılması olası olan ekonomik tedbirlerin neler olduğuna dair bilgiler vermesi bekleniyor. Zira bugün açıklanan önlemlerle geliri 5 bin TL’nin altında olan hanelere 10 bin liralık kredi desteğinin verilmesi ve kredi kartlarının 31 Aralık’a kadar ödemesiz bir tanımlama yapma hakkının verilmesi gibi yeni kolaylıklar geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yapacağı sunumla uzaktan eğitimle ilgili bilgi vermesi ve 30 Nisan’dan sonra okulların açılması durumunda nasıl bir plan yapıldığını ve okulların yaz tatilinde açık olup olmadığıyla ilgili bilgi vermesi bekleniyor. Bakan Ziya Selçuk’un ücretli öğretmenlerinde maaşlarını alabilmeleri için bir yasal düzenleme istediği, bunu kabine de paylaşarak nasıl bir çözüm bulunabileceğinin tartışılması bekleniyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yapacağı sunumla infaz yasasında yapılacak değişiklikle cezaevlerinin boşaltılması ile ilgili öngörülen maddeler hakkında bilgi vermesi bekleniyor. Burada özellikle Cumhurbaşkanı’nın itiraz ettiği uyuşturucu suçlarının ne olacağının netleşmesi bekleniyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın kadına şiddet, cinsel istismar, terör gibi suçlara bulaşanların bu infaz yasasından faydalanarak cezaevlerinden salınmasına karşı olduğu biliniyor.

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da son alınan kararlarla yapılan sosyal yardımların ne aşamada olduğu ve neler yapılacağıyla ilgili kabineyi bilgilendirmesi bekleniyor.

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı