Taşeron Haber

Çin: Virüsü Vuhan’a Amerikan Ordusu getirmiş olabilir

Çin: Virüsü Vuhan’a Amerikan Ordusu getirmiş olabilir
13 Mart 2020 - 10:00

Korona virüsle baş etmeyi başaran ve dün zafer ilan eden Çin’den çok ilginç bir açıklama geldi. Kendini toparlamaya başlayan Çin Hükümeti, Vuhan’da çıkan virüsün Amerikan ordusu tarafından buraya getirildiği iddiasını ortaya atıı.

AMERİKALI YETKİLİNİN YAPTIĞI AÇIKLAMANIN VİDEOSUNA DAYANDIRDILAR
Amerika’nın Çin’e bir açıklama yapmak zorunda olduğunu söyleyen Çin Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield’in yaptığı bir açıklamanın videosunu yayınladı. Redfield bu videoda Amerika’da gripten ölen bazı vatandaşlarda Covid-19 saptandığını söylüyor.

Bu videoyla Amerika’nın kendini ele verdiğini iddia eden Çin Hükümeti, Amerika’nın elindeki verileri açıklamak zorunda olduğunu söyledi.

ÇİN VAKANIN İLK GÖRÜLDÜĞÜ YER VİRÜSÜN DEĞİL!
Çinli bilim insanları virüsün ilk Çin’de görülmesinin bunun kaynağının Çin olduğu anlamına gelmediğini ifade ederek,kaynağın başka yerde olup Çin’e götürülmüş olabileceğini ve bunun derinlenmesine incelenmesi gereken bir konu olduğunu belirtiyorlar.

ABD’NİN CEVABI BEKLENİYOR
Amerika’da Korona Virüsün son dönemde yetkililerce Çin Virüsü şeklinde dillendirilmesinden rahatsız olan Çinliler, pandemi olarak ilan edilen hastalığın kaynağının Çin olmayabileceğini savunuyorlar ve Amerika’dan bu konuda detaylı açılama bekliyorlar.

ÇİN VİRÜSÜ DURDURMA NOKTASINA GETİRDİ
Son bir haftadır Korona Virüs vakalarında ölümlerin tek haneye indiği Çin’de toplam can kaybı 3 bin 179’a çıktı. 80 bin vakanın olduğu ülkede ağır vaka sayısının 20 olduğu belirtiliyor. Yeni vakaları bitirme noktasına getiren Çin Hükümeti, alınan sıkı tedbirler ve halkın bu kararlara uyması nedeniyle dün zafer ilan etti. Çin Devlet Başkanı’nın maskeli bir şekilde sokaklarda yürürken halkın pencerelerden kendisini selamladığı görüldü.

SON DÖNEMDEKİ VAKALAR İTHAL VAKALAR
Çin son dönemde görülen Korona Virüs vakalarına ithal vaka adını taktı. Çünkü virüs görülenlerin çoğu İtalya, İran gibi ülkelere gidip gelen Çinlilerden oluşuyor.

HAZİRAN AYINA KADAR DEVAM EDEBİLİR
Yapılan açıklamalara göre virüsün Haziran ayına kadar dünya genelinde etkisini sürdüreceği belirtiliyor. Bu yüzden dünya genelinde ilk etapta Nisan sonuna kadar toplu etkinlikler ve gösteriler iptal ediliyor, okullarda eğitime ara veriliyor, spor müsabakaları seyircisiz oynanma kararı alıyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.