Kamu Haberleri

Bu sene okullar açılıyor mu?

Okulların ne zaman açılacağı ve uzak eğitimin ne zamana kadar süreceği araştırılan konular arasında yer alıyor. Mart ayında öne çekilen ara tatilin yapılmasının ardından başlayan uzaktan eğitim devam ediyor. 11 Mayısta başlayan normalleşme sürecinin ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Uzaktan eğitim süreci, 2019-2020 eğitim öğretim yılının son günü olan 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek.” denildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı açıklamada okulların ne zaman açılacağını duyurdu.
Okullar ne zaman açılacak? Milyonlarca veli ve öğrenci bu sorunun yanıtını araştırıyor. Kovid-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitime devam ediliyor. Kademeli ve seyreltilmiş olarak 1. sınıflar ve anaokulları yüz yüze eğitime geçti. Peki, liseler ve ortaokullar için de bu durum geçerli olacak mı?
2. SINIFLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK MI?

“Milli Eğitim Bakanı, Ziya öğretmen, bilim insanı olarak neyse onu söylüyorum. İki gün yetmez. Çok net söylüyorum 2 gün yetmez. Keşke hemen okulları açabilsek. Bizim sorumluluğumuz ne? Okulu açmak. Biz okulu açmak istiyoruz. Bizim asıl odaklandığımız yer burası. Okulları açtığımızda ne yapacağız? Buraya odaklandık. Ama dünyada ve Türkiyede fiili durum var. Bize düşen sorumluluk nedir? Bunun da gereğini yap. Tam da onu yapıyoruz.”
Çocukların okumayı öğrenmesine yönelik Selçuk, “Okumayla ilgili önemli olan şey okuduğunu anlama. Bizim üzerinde durduğumuz o. Yoksa okuma üstünde dursanız 2 aylık şeydir ve biz bunu yaparız. Veliler hiç endişe etmesin.” değerlendirmesinde bulundu.


“Yüz yüze eğitimde 2. sınıflar ikinci sırada mı?” sorusu üzerine Selçuk, “Şu andaki çabamız o. En kısa zamanda. Önce gelenler küçük yaşlar.” ifadesini kullandı. Selçuk, ikinci sınıf öğrencilerinin de seyreltilmiş eğitim alacağını belirtti.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK, AÇILACAK MI?

Selçuk, bazı Avrupa ülkelerinde okulların açıldığına dikkati çekerek “Bu da bir tercih. Türkiye ile benzer koşullara sahip ülkelerin yaptığı gibi tamamını hemen alalım istemiyoruz. Bunu Bakanlık olarak da istemiyoruz. Kontrollü, aşama aşama, sınıf sınıf gidelim istiyoruz. Herhangi bir risk istemiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.
LİSELER VE ORTAOKULLAR AÇILACAK MI?

“Diğer sınıflarla ilgili birkaç hafta sonra tekrar bir değerlendirme yapılacak. Bir takvim yok, olamaz çünkü vaka sayısının seyrini bilemiyorum. Bilim Kurulunun bir ay sonrası için ne diyeceğini bilemiyorum, onlar da izliyorlar, onlar da şu an bilmiyorlar. Bunu bilmezken şöyle olacak demek çok doğru değil. Biz büyük bir sorumluluk altındayız ve bu sorumluluk altında da çok dikkatli karar vermeliyiz. Amacımız, temennimiz hepsini açmak.”
 

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı