Gündem Haberleri

Bin liralık yardıma kimler başvurabilir, başvuru nasıl yapılır? 3. faz başvurular başladı

E-Devlet üzerinden başvuran vatandaşların gelir durumuna göre değerlendirmeleri yapılacak ve bin lirayı almaya hak kazanmaları halinde PTT aracılığıyla bu paranın ödemesi yapılıyor.

Ekonomik İstikrar Kalkanı çerçevesinde başlatılan bin liralık hane destek başvurularının 3. fazının başladığı açıklandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen süreçte, e-devlet üzerinden başvuran vatandaşların gelir durumuna göre değerlendirmeleri yapılacak ve bin lirayı almaya hak kazanmaları halinde PTT aracılığıyla bu paranın ödemesi yapılıyor.

Yoğun başvurular nedeniyle bakanlık TC numarasının son hanesine göre başvuruları 5 güne yaydı. Örneğin TC’sinin son hanesi 2’yle bitenler Pazartesi, 4’le bitenler salı günü bin liralık yardım için başvurabiliyorlar. Hafta sonu ise bu günleri kaçıran herkes para yardımı için başvuruyor.

Korona virüsün bütçeleri zorladığı ve ramazan ayının gelmesiyle masrafların arttığı bu günlerde özellikle orta direk ve geliri olmayanlar maddi olarak sıkıntılar yaşıyorlar. Bu sıkıntıların bir nebzede olsa da önüne geçmek için hükümet te kerelik düşünülen bin liralık yardım programının şimdilerde 3. faz başvurularını alıyor.

BİN LİRALIK YARDIMA KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Sosyal Destek Programı adı altında verilen yardımlara kimlerin başvurabileceği de netleşmeye başladı. Daha önceki 2 fazda bin liralık yardımı alamayan ve sosyal yardıma ihtiyacı olan ailelerin tamamı başvuru da bulunabiliyor.

Kimler bin liralık yardıma başvuramaz?

Kimlerin bin liralık sosyal destek yardımına başvuramayacağı da belirlendi. 4/A kapsamında çalışan kamu işçileri, 4/C kapsamında çalışan memurlar, SGK’dan bir geliri olanlar ve aylık alan emekliler, İş-Kur’un işsizlik maaşından faydalanlar hariç tüm haneler destek için başvuru yapabilecek.

Bakanlığın yapacağı değerlendirmede sosyal desteğe ihtiyacı olduğuna kanaat getirilenlere bin liralık yardım PTT şubeleri üzerinden yapılacak. 3. faz başvurular bittikten sonra desteğin ne zaman ve hangi yöntemle ödeneceğine dair açıklamanın yapılması bekleniyor.

E-devletten TC numarasına göre başvuru

e-Devlet üzerinden yapılacak destek başvurularında vatandaşların T.C. kimlik numarası dikkate alınacak. Yoğunluk olmaması için başvurular TC numarasının son rakamına göre alınacak.

T.C. kimlik numarasına göre başvuru günleri şöyle:
TC numarası son hanesi “0” olanlar pazartesi,
TC numarası son hanesi “2” olanlar salı,
TC numarası son hanesi “4” olanlar çarşamba,
TC numarası son hanesi “6” olanlar perşembe
TC numarası son hanesi “8” olanlar cuma günü başvuruda bulunacak.

*Cumartesi ve pazar günleri ise başvurular, T.C. kimlik numarası ile ilgili sınırlama olmaksızın yapılabilecek.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı