Taşeron Haber

Bill Gates 2015 yılında Amerika’yı Korona Virüs salgınına karşı uyarmış!

Bill Gates 2015 yılında Amerika’yı Korona Virüs salgınına karşı uyarmış!
30 Mart 2020 - 10:32

Virüse yakalananların sayısının 130 bini, hayatını kaybedenlerin sayının 2 bini geçti Amerika’da Microsoft’un Kurucu Bill Gates’ten Trump yönetiminin politikalarını eleştiren bir açıklama geldi. 2015 yılında yaptığı bir konuşmada hükümeti böyle bir salgın için hazırlık yapmaya çağırdığını söyleyen Bill Gates’e göre, eyalet eyalet kararlar almak çözüm değil. Büyük bir ekonomik maliyeti olsa da sokağa çıkma yasağının bir süreliğine ilan edilmesi gerektiğini ifade eden Bill Gates, Trump yönetiminin 12 Nisan Paskalya Bayramı’nda salgının azalacağı ve insanların işlerine geri dönebileceği görüşünün de mümkün olmadığını, virüsün Amerika’da hızlanarak yayılmaya devam ettiğini söyledi.

EKONOMİYE HER TÜRLÜ BÜYÜK ZARAR VERECEK

Dünyada büyük organizasyonlara imza atan Bill Gates’e göre; Amerika’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmeyen eyaletlerde virüs hızla yayılacak ve vaka sayılarında büyük artışlar yaşanacak. Sokağa çıkmanın çok ağır ekonomik faturası olacak ama şu anki tabloda da ekonomi aynı oranda etkilenecek ve salgının Amerika’da yayılması artacak ve daha fazla Amerikalı’nın ölümüne neden olacak.

AMERİKA’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ

CNN’e röportaj veren Bill Gates, hükümetin ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etmesi gerektiğini savunarak, vaka sayılarındaki artış hızına bakıldığında bunun çok büyük ekonomik sıkıntılara yol açsa da alınması gereken bir karar olduğunu söyledi.

SAĞLIK SİSTEMİNİ ZORA SOKABİLİR

Konuşmalarında herhangi bir siyasinin adını kullanmamaya dikkat eden Bill Gates, kısa süreliğine de olsa sokağa çıkma yasağının ilan edilmesini, sokağa çıkma yasağı ne kadar gecikirse vaka sayısının da o kadar büyüyeceği ve sağlık sistemini zorlar bir hale geleceğini söyledi.

2015’TE HÜKÜMETİ UYARMIŞ

Amerika’nın savaşlar için çok büyük bütçeler ayırdığını ama böylesi bir salgın için böylesine bir hazırlık yapılmadığına dikkat çekerek, tanı koyma ve aşı geliştirme yatırımlarının arttırılarak sistemlerin kurulmasına dikkat çekerek, 2015 yılında bir TED konuşmasında böyle bir salgının gelebileceği yönünde Amerika’yı uyardığını ve yatırım yapılması gerektiğini ifade ettiğini ama bu söyleminin dikkate alınmadığını söyledi.

Amerika’da vaka sayılarında günlük 30 bin civarında artışlar meydana geliyor ve yapılan test sayılarının artmasıyla bu sayının daha da artması bekleniyor.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.