Kamu Haberleri

Bilim Kurulu üyesi: Türkiye’de 80 bin süper taşıyıcı var

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, SABAHa koronovirüsle mücadelede gelinen son durumu ve alınması gereken önlemlerle ilgili değerlendirmelerede bulundu:

Vaka sayılarının 4-5 katı süper taşıyıcı olduğunu tahmin ediyoruz. Aktif vaka sayısını16 bin olarak ele aldığımızda Türkiyede 65-80 bin arası süper taşıyıcı olduğunu işaret ediyor. Hiç semptom göstermiyorlar. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak çok ciddi önlem almamız gerekiyor.

AŞI ÇALIŞMALARA SORUNSUZ

Türkiyenin aşı geliştirme çabaları sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları var. ABDde Kasım ayında Kovid-19 aşı çalışmalarının bitecek ve 2021 yılının ortalarında ise aşının bütün dünyaya dağıtılabileceği belirtiliyor. İngiltereden Oxford Üniversitesinin çalışmaları da olumlu yönde devam ediyor. Türkiye ile birlikte Rusyanın, Çinin ve Hindistanın da çok ciddi aşı çalışmaları var. Aşı çalışmalarının hayvan deneyleri kısmı da bir hayli zorlu geçiyor. Çünkü makaklar üzerinde çalışmalar yapılıyor ve deney makağı bulmak sıkıntılı oluyor.

GÖZLER YIL SONUNDA

Ülkemizdeki aşı geliştirme çalışmaları başarılı bir şekilde devam ediyor. Türkiye, Kovid- 19 aşısının geliştirilmesi noktasında klinik çalışmalara yıl sonu geçecek.

BURAK ÇELİKSabah

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı