Taşeron Haber

Bilim Kurulu üyesi iyi haberi verdi: Türkiye salgını kontrol altına almaya başladı

Bilim Kurulu üyesi iyi haberi verdi: Türkiye salgını kontrol altına almaya başladı
12 Nisan 2020 - 13:07

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan verilerde Türkiye’de en yüksek günlük vaka sayısına ulaşılsa da, devamındaki diğer verilere bakıldığında Türkiye’de ilk kez yoğun bakım ve entübe sayılarında düşüş olduğu görüldü. Dün gece de bir tweet atarak bu duruma dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüste Türkiye’nin tedavide bir başarı yakaladığına dikkat çekerek, önümüzdeki günlerdeki verilerle durumunda daha da net bir şekilde ortaya çıkacağını söyledi.

Bilim Kurulu Üyelerinden Tevfik Özlü’de son gelen sayıları değerlendirdi. Virüsün yayılmasında bir kırılma sağlandığını söyleyen Bilim Kurulu Üyesi, virüsün yayılma hızının düştüğünü ve bunun güzel bir gelişme olduğuna dikkat çekti.

A Haber’de canlı yayında soruları cevaplandıran Prof. Dr. Tevfik Özlü, 11 Nisan verilerine bakıldığında ölüm oranlarının düşük olduğu ve önceki verilerle uyumlu bir tablonun göründüğünü ifade ederek, özellikle yoğun bakım ve entübe vaka sayılarında artışın çok sınırlı kaldığını ifade ederek 200’lü sayılarla ifade edilen iyileşen hasta sayısının 11 Nisan’da 500’lü rakamlara çıkmasının tedavi de ne kadar başarılı olunduğunu gösterdiğini söyledi.

Son 6 günlük verileri değerlendiren Tevfik Özlü, pandemide bir evrilmenin bir kırılmanın yaşandığını gördüğünü ifade ederek, yapılan test oranına göre günlük vaka sayısındaki artışın eskisi kadar fazla olmadığına dikkat çekerek, ölüm oranlarının düşük olduğunu ve son gelen verilerle Türkiye’nin salgını kontrol altına almaya başladığoının görüldüğünü açıkladı.

İtalya, İspanya, Fransa ve Amerika örneklerine bakarsanız Türkiye’nin bu ülkelerden ne kadar pozitif ayrıştığını herkesin görebileceğini ifade eden Özlü, toplumun hep birlikte ulusçu dayanışma mantığıyla aklın ve bilimin ışığında süreci yürütmeye devam etmesi halinde Türkiye’nin en az bedelle bu süreci atlatabileceğini söyledi.

Açıklanan son veirlere göre, Türkiye’de korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 1,101 oldu. Son 24 saatte 33 binden fazla test yapılarak 5 bin 138 kişide yeni tip korona virüs tespit edildi. 11 Nisan’da 95 kişi virüsten dolayı yaşamını yitirirken, iyileşen hasta sayısı da 542 olarak şimdiye kadarki en yüksek sayıya ulaştı.

Öte yandan ülkemizde bin 626 hastanın tedavisi yoğun bakım servisinde devam ederken bin 21 hasta ise entübe durumda.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.