Taşeron Haber

Beyaz Saray: New York’ta sosyal mesafe kurallarına hala uyulmuyor

Beyaz Saray: New York’ta sosyal mesafe kurallarına hala uyulmuyor
04 Nisan 2020 - 8:34

COVID-19 salgını sırasında yönetime danışmanlık yapan bir doktor olan Deborah Birx, sosyal mesafeli çalışmalar yapıyor, ancak Amerika’da bazı yerlerde bunu yeterince insanın yapmadığını söylüyor.

Beyaz Saray Coronavirus Görev Gücü yanıt koordinatörü Deborah Birx Perşembe günü yaptığı açıklamada, sosyal mesafeyi azaltmanın ABD’de daha fazla koronavirüs salgınına neden olabileceği konusunda uyardı. Burada resmedilen Salı günü düzenlenen bir brifing sırasında ABD’deki vaka sayısını gösteren eğri hakkında konuştu.

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, sosyal mesafelerin yeni koronavirüs vakalarını etkili bir şekilde önlediğini, ancak bazı Amerikalıların Trump’un kurallarını ciddiye almadığını söyledi. “Bu, daha fazla salgına yol açabilir ve virüsü kontrol altına almayı zorlaştırabilir, uzmanlar insanların hastalanmasını önlemek için başkalarından uzak durmalarını zorunlu kıldı.” Denilen açıklamada sosyal mesafe uyarısı yapıldı.

COVID-19 salgını sırasında uygulanmasını öneren Deborah Birx, ABD’de zaman içinde enfeksiyonları tasvir eden eğrinin dik olduğunu, bu da koronavirüsün kontrol altında olmadığını gösterdi. “Çünkü herkes 10 kişiden fazla toplantıdan kaçınmak, birbirinden en az altı metre uzakta kalmak ve ellerini yıkamak için tavsiyelere uymuyor.” diyen Birx, ABD bu yönergeleri yayınladıktan sonra hastalanan insanların hastalığı bulaştırmaya devam ettiklerini söyledi.

Birx ilkelerini, her ilçeyi, her eyaleti, her Amerikalıyı Covid-19’dan korunmaya ilişkin yönergeleri takip ettiği kadar güçlüyüz, “dedi ve eğrilerini düzleştirme konusunda ilerleme olması için bunun yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Başkan Donald Trump, Birx’in ABD genelinde değil, bazı eyaletlerde eğrilerin dik olduğu yorumunu yaptı. “New York’ta, koronavirüsün büyük bir salgın ve keskin bir eğri var, yataklardan, ventilatörlerden ve diğer gerekli malzemelerden daha fazla hasta insan bekleniyor.” Diyen Doktor Birx,  önlemler alan ve sosyal hareketliliği durdurmayı başaran Kaliforniya’da eğrinin düz olduğunu açıkladı.

Birx, dünyada düz eğrileri olan devletlerin bile, önümüzdeki ay boyunca sosyal mesafenin sıkı bir şekilde takip edilmemesi durumunda durumun hızlı bir şekilde değişebileceğini söyledi.

Beyaz Saray Perşembe günü ayrıca, ev dışında bez yüz maskeleri takmakla ilgili yeni kurallar çıkacağını da söyledi. Şu anda, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, genel halk üyelerinin, hasta veya hasta olan birine bakmadığı sürece yüz maskeleri giymeleri gerekmediğini söylüyor. Ancak birçok salgın ve enfeksiyon, enfekte olan ancak hiçbir semptom göstermeyen kişilerden kaynaklanıyor.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.