Kamu Haberleri

Bayram ikramiyeleri ne kadar? Emekli Bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek?

Milyonlarca emekli yılın ikinci ikramiyesi için heyecanlı bekleyişi sürüyor. Başta emekliler olmak üzere yaklaşık 13 milyon vatandaş Kurban Bayramı ikramiyesinin ödeneceği tarihi merak ediyor. Ödeme en geç 27-30 Temmuzda beklenirken, ikramiyeyi 1.118 ya da 1.225 lira yapacak zam talepleri de var. Peki, bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek? Bayram ikramiyesine zam yapılacak mı? İşte konu hakkında derlediğimiz bilgiler…

EMEKLİ İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Mayıstaki Ramazan Bayramının ikramiyesi, Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında erkene çekilerek Nisanda verilmişti. Kurban Bayramı ise 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine denk geliyor. Bu doğrultuda emekliler, ödeme planında bir değişiklik yapılmazsa 27-30 Temmuz tarihleri arasında bu yılın ikinci bayram ikramiyesini alacak.

Emeklilere biner lira, dul ve yetimlere hisseleri oranında ödeme yapılacak.

2 FARKLI FORMÜL

Ancak emekliler, ikramiyede enflasyon ya da yeniden değerleme artışı bekliyor. 2019 yılı enflasyonu yüzde 11.84 olarak gerçekleşti.

Eğer ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, emeklilere ödenecek tutar bin 118 lira 40 kuruşa çıkacak. Yeniden değerleme artışı gelirse de ikramiye yüzde 22.58 yükselerek bin 225 lira 80 kuruşa ulaşacak.

BAYRAM İKRAMİYESİ ARTACAK MI?

Ancak emekliler, ikramiyede enflasyon ya da yeniden değerleme artışı bekliyor. 2019 yılı enflasyonu yüzde 11.84 olarak gerçekleşti.

Eğer ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, emeklilere ödenecek tutar bin 118 lira 40 kuruşa çıkacak.

Yeniden değerleme artışı gelirse de ikramiye yüzde 22.58 yükselerek bin 225 lira 80 kuruşa ulaşacak.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı