Kamu Haberleri

Batman Valisi’nde korona isyanı: Batman’da sokağa çıkma yasağı gelebilir

Batman'da artan korona virüs vaka sayıları sonrası kameralar karşısına geçen Batman Valisi Hulusi Şahin, çok önemli açıklamalarda bulundu.

Batman’da artan korona virüs vaka sayıları sonrası kameralar karşısına geçen Batman Valisi Hulusi Şahin, çok önemli açıklamalarda bulundu. Batman’ın Türkiye’nin aksine virüsle geç buluştuğunu ve Türkiye pik noktası yaşayıp salgını kontrol altına almayı başarmışken, Batman’ın daha pik noktasını görmediğini ifade ederek, caddelerdeki özellikle iftardan sonra yürüyüşe çıkan vatandaşları işaret ederek, “Çok ciddi tedbirler almadığımız takdirde bayram bize zehir olacak.” dedi.

Batman’daki vaka sayılarına ilişkin bir detay vermeyen Hulusi Şahin, Batmanlıları evlerinde kalmaya davet ederek , Türkiye’nin salgınla mücadeledeki başarısının Batman’da bir rehavete neden olduğunu ifade ederek, Batmanlıların rahat bir bayram geçirmek için bugünlerde kurallara uymaları ve sokağa çıkmamalarının gerektiğini ifade etti.

Batman’ın daha pik noktasını görmediğine dikkat çeken Vali Şahin, kentte vakaların hızla arttığını ifade ederek, yeni alınan kararlarla şehirdeki hareketliliğin durdurulacağını söyledi. Cumartesi gününden itbaren Gülistan Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı’nın saat 20:00 ile 03:00 arasında yaya trafiğine kapatılacağını ifade eden Vali Şahin, Cudi Mahallesi’nin ana caddesi olan Cizre Bulvarında’da Cumartesi ve Pazar günleri 20:00 ile 03:00 saatleri arasında yaya trafiğine kapatılması kararı alındığını ifade ederek, yarından itibaren trafiğe çıkacak araçlarda tek çift uygulamasına geçileceğinin haberini de vermiş oldu.

Ayrıca kentte Emniyet, Zabıta, Tarım, Ticaret ve Sağlık Müdürlükleri’nden elemanların olacağı 5 büyük ekip kurulacağını ve bu ekiplerin kentteki marketleri dolaşacağını ifade eden Vali Hulis Şahin, “Bu ekipler kentteki tüm marketlere girerek denetim yapacaklar. Maske takılıp takılmadığından eldivenle sebze meyve alımının yapılıp yapılmadığına kadar tüm detayları yerinde inceleyecekler. Kurallara uymayanlara cezalar kesilecek.” dedi.

Ayrıca Batman’da durumun böyle gitmesi halinde Ankara’dan hükümetten Batman’da sokağa çıkma yasağının uygulanmasını talep edebileceklerini söyleyen Vali Hulusi Şahin, pandeminin Batmanlıların sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğine dikkat çekerek, Batman’ın huzurlu bir bayrama girmek için kurallara uyması gerektiğini aksi takdirde daha ağır tedbirlere başvuracaklarını ifade ederek, tüm Batmanlılardan kurallara uymalarını istedi.

Batman Valisi’nin bu açıklamaları sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Batman’la ilgili son bilgilerle ilgili bir açıklama yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Salı günü yapılacak Bilim Kurulu’nda Doğu’da Batman ve Van gibi illerde artan vaka  sayılarının nasıl önleneceğine dair bir gündem maddesinin olması bekleniyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı