Ekonomi Haberleri

Bankalar kredi kartı borcu ödemeleri ve kredi taksit ödemelerini erteleyecek mi?

Eve kapanan Türkiye’de özellikle kamu da çalışmayan ve maaş alamayacak vatandaşlar, kara kara kredi kartı borçlarını yada çektikleri kredinin taksidini nasıl ödeyeceklerini düşünüyorlar.

Devletin getirdiği vergi borçlarının ödenmesinin 3 ay ertelenmesi kararı sonrası bankalarında kredi kartı extre hesabı ödemelerinde ve kredi çekenlerin taksit ödemelerinde ertelemelere gitmesini isteyen vatandaşlar, çok sayıda iş yerinin kapalı olduğunu ve esnafın para kazanamadığını, büyük iş yerlerinde çalışanlarında ücretsiz izin verilerek evlerine gönderildiklerine dikkat çekiyor.

Dün gece Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından finansal kuruluşlara yani bankalara bir dizi uyarı da bulunduğu bir açıklama yapıldı. Bankalardan uyulması istenen kurallara riayet etmeleri ve vatandaşları mağdur etmemeleri istenen açıklamada, özellikle vatandaşların mevcut kredi limitlerinin düşürülmemesi ve kredi çekmek istediklerinde bunlara onay verilmesi istendi.

BDDK hem bireysel hemde tüzel kişiler için bankaların bu zor dönemde yardımcı olmasını isteyerek, “Kredi geri çağırma, mevcut kredi limitini kullandırmama, fiyat artırma, teminat şartlarını zorlaştırma gibi uygulamalardan özenle kaçınılmalı” uyarısı yaptı.

MECLİSTE MAAŞ VE KİRA DESTEĞİ VERİLSİN TALEBİ

Geçtiğimiz günlerde meclis korona virüsle ilgili olağan üstü bir toplantı yapmıştı. Bu toplantıda muhalefet adına konuşma yapan vekiller, vergi ertelemeyle sorunun üstesinden gelinemeyeceğini ifade ederek, zor durumda olan vatandaşlara maaş desteği ve kira desteği yapılması gerektiğini söylediler.

Virüs nedeniyle insanların iş yerlerinin kapandığını ve gelirlerinin sıfırlandığını fakat faturalarından tutun evinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için paraya ihtiyaçları olduğunu belirten muhalefet vekilleri, hükümetten daha somut adımlar atmasını istediler.

HANE BAŞI BİN LİRA ÖDENECEK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, dün yaptığı bir açıklamayla sosyal yardım alanlara hane başı 1000 lira ek ödeme yapılacağını açıkladı.

Sosyal Yardım Alma şartlarını taşıyan vatandaşlar devlet tarafından belli şartları karşılayan vatandaşlar olarak belirlenmiş durumda. Bu şartlardan en dikkat çekenleri, sigortalı çalışmıyor olmak, yapılan gelir testinde hanede kişi başı ortalama gelirin asgari ücretin 1/3’ünün altında olması, emekliliğin bulunmuyor olması ve Bağ-Kur’lu olmamak olarak öne çıkıyor.

 

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı