Gündem Haberleri

Bahar Kalkanı Harekatı’nda son dakika gelişmeleri

Suriye İdlib’de 33 askerimizin şehit edilmesi sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri adına Bahar Kalkanı adı verilen büyük bir harekat başlatıldı. Harekat kapsamında Rejim Güçlerine büyük zayiatlar veriliyor. Rejim Ruslardan aldığı hava savunma sistemiyle bir SİHA’mızı düşürdü. Diğer SİHA’larımız hem bu hava savunma sistemini, hemde 2 hava savunma sistemini imha ettiler.

REJİME AİT 2 SAVAŞ UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Rejime ait 2 adet SU-24 uçağı Türkiye’nin uçaklarını taaruz etmeye kalkışınca bizim F-16’larımız tarafından düşürüldü. Ayrıca rejimin yoğun olarak kullandığı tespit edilen Halep’teki bir askeri Türk Hava Kuvvetleri tarafından bombalanarak kullanılamaz bir hale getirildi.

GENELKURMAY DÜZENLİ BİLGİLENDİRME YAPIYOR

Suriye’de çok sıcak saatler yaşanmaya devam ediyor. Genelkurmay Başkanlığı İdlib’de SİHA’ların vurduğu hedeflerin nasıl vurulduğuna dair videolar yayınlarken, bir yandan da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’da düzenli yaptığı toplantılarla toplumu bilgilendirmeyi sürdürüyor.

MUHALİFLER 9 KÖYÜ GERİ ALDILAR

Şimdiye kadar 2 bin 212 rejim askeri etkisiz hale getirilirken 100’e yakın tankta imha edildi. Türkiye’nin Soçi Mutakabatı kapsamında sınırları temizlemek için başlattğı Bahar Kalkanı isimli harekat kapsamında yapılan nokta atışlarının ardından, muhalif güçlerde İdlib’de rejimin aldığı 9 köyü geri aldılar.

5 MART’TA ERDOĞAN PUTİN GÖRÜŞMESİ VAR

Öte yandan baş döndüren bir diplomasi trafiği de sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin’in görüşme tarihi de 5 Mart Perşembe günü Moskova olarak belirlenirken, öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran Lideri Ruhani ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve Ruhani’nin Türkiye, İran ve Suriye arasında bir 3’lü toplantı yapmayı önerdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da Rus Mevkidaşı Lavrov’la görüşerek 5 Mart’ta yapılacak önemli görüşme öncesi toplantıya hazırlık konuşması yaptı.

ERDOĞAN’IN TARİHİ DERS SÖZLERİ DÜNYA BASININDA

İdlib’den gelen şehit haberleri sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tarihi bir ders vereceğiz.” Sözleri sonrası İdlib’deki gelişmeleri de dünya basını da yakından takip ediyor. Türkiye’nin Suriye’de rejime verdiği süre 1 Mart’ta bitiyordu. 27 Şubat’ta yapılan saldırı sonrası büyük bir harekat başlatan Türkiye’nin atacağı adımlar da herkes tarafından merak ediliyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı