Taşeron Haber

 Avrupa’yı mülteci korkusu sardı

 Avrupa’yı mülteci korkusu sardı
01 Mart 2020 - 21:29

 

Türkiye’nin İdlib’de verdiği 33 şehitten sonra sınırları düzensiz göçmenlere açma ve isteyenlerin başka ülkelere gitmesine izin verme kararı sonrası Avrupa’yı Göç Korkusu sardı. Yunanistan sınır kapısında bekleyen göçmenlere Sert müdahale de bulunurken, Almanya Başbakanı Merkel’in de 14 yıllık iktidarının en zor günlerini yaşadığı belirtiliyor.

Türkiye’nin sınırlarını açması sonrası göçmenler hem kara yoluyla hem de deniz yoluyla Avrupa’ya gitmeye çalışıyorlar. Edirne’de Pazarkule sınır kapısından geçen göçmenler Yunanistan askerinin sert müdahalesiyle karşı karşıya kalıyor. Dün sınıra bir otobüs yanaştırıp barikat kuran Yunan güvenlik güçleri, bugün mültecilere TOMA’yla müdahale ediyor. Mültecilere tazyikli suyla müdahale eden Yunan askerleri, bir yandan da gaz bombası ve ses bombası kullanıyorlar. Meriç nehrinin karşı kıyısında Yunanistan tarafında nöbet tutan Yunan askerleri ara ara havaya ateş ederek mültecileri korkutmaya çalışıyorlar.

Öte yandan sınır hattında bulunanların cep telefonlarına Yunanistan tarafından gönderilen mesajla Yunanistan’ın sınırlarından hiçbir göçmenin geçmesine izin vermeyeceğini bildirdi.

Mülteciler sal ve botlarla Meriç’in karşısına geçmeye çalıştılar. Bu mültecilerden bir çoğu Yunanistan tarafına geçmeyi başaramadı. Fakat Ege sahillerinden aldıkları botlarla yola çıkan mültecilerin bir kısmı Midilli, Sakız ve Susam adalarına geçmeyi başardı. Özellikle Midilli Adası’nda göçmenlere karşı halkın büyük bir tepkisi olduğu ve adada bulunan Mülteci Kampı’na giden yolu kapattıkları belirtiliyor. Hatta adaya yanaşmak isteyen ve içinde çocukların da olduğu 30 göçmenin olduğu bir botun limana yanaşmasına engel olmaya çalışan halkın, Birleşmiş Milletler Komiseri’ni de darp ettikleri belirtiliyor.

Atina Hükümeti bu akşam olağanüstü bir toplantı yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın önderliğinde düzenlenen toplantı da güvenlik güçleriyle sınırlarda alınacak tedbirlerin belirleneceği belirtiliyor. Yunanistan’ın sınırlarından mültecileri geçirmeme de kararlı olduğu ve bu konu da Avrupa Birliği’ni acil toplantıya çağırdıkları belirtiliyor.

Ege sahillerinde 150 bin civarında mültecilerin Yunanistan’a geçmek için hazırlık yaptıkları yönünde haberlerin Yunan Medyası’nda yer aldığı belirlenirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Edirne’den Yunanistan’a geçen göçmen sayısının 1 Mart saat 19:00 itibariyle 100 bini geçtiğini açıkladı.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.