Taşeron Haber

Avrasya’da korona virüs vakalarında artışlar var! Rusya’da sokağa çıkma yasağı geliyor

Avrasya’da korona virüs vakalarında artışlar var! Rusya’da sokağa çıkma yasağı geliyor
11 Nisan 2020 - 17:51

Virüsün çok az görüldüğü ve küçük ölümlere sebep olduğu başını Rusya’nın çekti Avrasya ülkelerinde vakalarda son 2 gündür yükselmeler olduğu görülüyor.

Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Kırgızistan ve Ermenistan’ın yer aldığı Avrasya Grubu’nda toplam Korona Virüs vakası sayısı 20 bine dayandı. Vaka sayılarının artmaya başlamasıyla beraber ülkelerdeki ölü sayılarında da hızlı yükselmeler görülmeye başlandı. İşte ülke ülke Korona Virüsle mücadelede Avrasya ülkelerindeki son durum..

RUSYA’DA VAKALAR HIZLA ARTIYOR

Vaka sayısının bir anda hızla artmaya başladığı Rusya’da dün bir günde vaka sayısı 1,667 kişi artarak 13 bini geçen bir toplam vaka sayısına ulaşıldı. Dün 12 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle birlikte Rusya’da ölenlerin sayısının da 106 çıktığı belirtilirken, taburcu edilen iyileşen hasta sayısının da 250 kişi olduğu açıklandı.

Rusya İnsan Sağlığı Servisi’nin yaptığı bir açıklama ise önümüzdeki günlerde virüsün Rusya’da patlak vereceği ve bir anda çok büyük sayılara çıkabileceği endişelerini uyandırdı. Zira İnsan Sağlığı Servisi, Rusya’da korona virüs şüphesiyle gözetim altında tutulanların sayısının 159 bin kişi gibi rekor bir sayı olduğunu açıkladı.

Salgınla ilgili durumun ciddileşmesi üzerine Rusya ülkedeki sağlık projelerinin inşaatları dışındaki diğer tüm inşaatlardaki faaliyetleri durdurdu. 13 Nisan itibariyle ülkedeki tüm işletmelerin kapatılması kararı alınan Rusya’da önümüzdeki hafta sokağa çıkma yasağına benzer bir uygulamayla izne bağlı olarak dışarı çıkma uygulamasına başlanacağı açıklandı. Rusya’da 13 Nisan’dan itibaren sadece devlet daireleri, sağlık merkezleri ve marketler açık olacak.

UKRANYA’DA ÖLÜ SAYISI 73’E ÇIKTI

Yine salgının görüldüğü Avrasya ülkelerinden biri olan Ukrayna’da vaka sayısı bir günde 308 kişi artarak 2 bin 500 kişinin üzerine çıktı. 79 kişinin iyileştiği Ukrayna’da ölenlerin sayısı da dünkü rakamlara göre 4 kişi arttı ve 73 kişi oldu.

ERMENİSTAN’DA ÖLÜMLER ARTIYOR

Yine sokağa çıkma yasağının uygulandığı Ermenistan’da vaka sayısı bine dayandı. Dün 29 kişi de virüs görülmesinin ardından, ülkede yeni tebirlerin alınabileceği belirtiliyor.  Ermenistan’da şu ana kadar 13 kişi korona virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

 

KAZAKİSTAN’DA VAKA SAYISI 859 ÖLÜ SAYISI 10 KİŞİ

ÖZBEKİSTAN’DA VAKA SAYISI 694 ÖLÜ SAYISI 3 KİŞİ

GÜRCİSTAN’DA VAKA SAYISI 236 ÖLÜ SAYISI 3 KİŞİ

KIRGIZİSTAN’DA VAKA SAYISI 339 ÖLÜ SAYISI 5 KİŞİ
Kırgızistan’da 41 kişide daha virüse rastlanmasıyla vaka sayısı 339’a yükseldi. Sağlık Bakan Yardımcısı Madamin

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.