Taşeron Haber

Ateş Kara’dan Türkiye’de ölümler daha yüksek ama açıklanmıyor iddialarına cevap

Ateş Kara’dan Türkiye’de ölümler daha yüksek ama açıklanmıyor iddialarına cevap
30 Mart 2020 - 0:52

Bu akşam Fatih Altaylı’nın sunduğuTeke Tek Bilim Programı’nın konuklarından biri Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’ydı. Türkiye’nin simasına aşina olduğu ve söylediği sözleri güvenilir bulduğu Ateş Kara, Türkiye’nin vakalarında son açıklanan grafiğini yorumladı. Ayrıca Fatih Altaylı, sosyal medyadaki “Türkiye’de ölümler daha fazla fakat saklanıyor.” İddialarına da cevap verdi.

Bu akşam Sağlık Bakanlığı yeni verileri açıkladı ve ölenlerin sayısının 23 olduğunu, 10 bine yakın test yapıldığını ve yeni vaka sayısının 1700 civarında olduğunu açıklayan Bakanlığın verileri Teke Tek programında yorumlandı.

Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara, bugün açıklanan rakamların Türkiye’de yeni vakaların iyi yakalandığını belirterek, “Güney Kore’de ilk başlarda dik bir grafik seyretmiş sonradan yataylaşmıştı. Biz de bu grafiği yakalayabilirsek açıkçası başarılı olmuş oluruz.” Dedi.

“Türkiye’nin Cuma gününe kadar insanları karantina tutmak ve toplumdan izole etmek anlamında hayal ettiğimiz başarıyı yakalayamadığımız için Cuma günü daha sıkı tedbirlere başvuruldu.” Diyen Ateş Kara, alınan kararların etkilerinin Cuma gününe kadar görüleceğini söyledi. Bir kişinin korona virüslü bir kişiyle temasının tespit edilmesi halinde 6 gün beklendiğini ve 6. Gün test yapıldığını söyleyen Ateş Kara, “Bu kişiye ilk günlerde yapılacak testler boşunadır. Çünkü sonuç hep negatif çıkacaktır. Semptomlar ve virüs 5. Günden belirgin hale geliyor.” Şeklinde konuştu.

Türkiye’de ölü sayısının daha fazla olduğu ama açıklanmadığı iddialarını da yanıtlayan Ateş Kara, bu verilerin sahadan gelen veriler olduğunu, en fazla yüzde 1’lik bir sapma olabileceğini ifade ederek, yoğun bakımdaki hasta sayısı gibi verilerde farklılıkların olmasının çok mümkün olmadığını söyledi.

“Alınan sonuçlar etkili ama yeterli değil” diyen Ateş Kara’nın sözleri sağlıkçıların sokağa çıkma yasağı istedikleri görüşünü güçlendirdi. Televizyonlarda tartışma programlarına katılan Bilim Adamları’nın neredeyse tamamının sokağa çıkma yasağının getirilmesi konusunda hem fikir olduğu, bunun ekonomik bir faturası olacağı için hükümet tarafından alınacak bir karar olduğunu söylemeleri dikkat çekiyor.

Türkiye’nin vaka sayısı olarak 7 bin testle 2 bin 100 civarlarında bir rakam gördüğünü, o günden sonra vaka sayısında düşüş olduğunu ifade ederek bugün 10 bin test yapılmasına rağmen vaka sayısının bin 700’de kaldığını, normalde bunun 2 katı olması gerektiğini söyleyen Ateş Kara, “Burdan anlıyoruz ki biz izolasyonda başarılıyız. Son bir haftadır yeni vakaları iyi yakalıyoruz.” Dedi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.