Gündem Haberleri

Atakan Kayalar için Aile Bakanlığı devreye girdi

Türkiye Sosyal Medya’nın gücünü bir kez daha dün gördü. İnternette yayınlanan bir videoyla bir anda ünlenen Atakan Kayalar isimli çocuk için bakanlık devreye girdi ve Atakan için Pedagojik Yönlendirme ve Rehberlik Hizmeti Sağlanmaya başlandığını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Atakan Kayalar için sağduyu çağrısı yaptı. Bir anda Türkiye’nin gündemine oturan Atakan Kayalar’ın ailesine pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmeti verilmeye başlandığı açıklayan Bakan Selçuk, Atakan’ın daha bir çocuk olduğunu ve doğru yönlendirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bir kitap mağazasında yaptığı konuşmayla bir anda Türkiye’nin merak ettiği ve ilgi odağı olduğu Atakan Kayalar isimli çocuk 5 ayda 250 kitap okumasıyla gündeme gelmişti. Daha sonra Ana Haber Bültenleri’nde canlı yayına çıkmaya başlayan Atakan için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da devreye girerek doğru yönlendirme için adım attı.

Bakanlık yaptığı açıklamada Atakan’ın potansiyelleri, yetenekleri ve davranış biçimleriyle ilgili konunun uzmanları tarafından çok boyutlu bir şekilde değerlendirmesi gerektiği ifade edilerek, her çocuğun pedagojik gelişim hızının farklı olabileceğine dikkat çekti. Birkaç videodan yola çıkarak Atakan’la ilgili yapılan yorumların ve yakıştırmaların çocuk üzerinde uzun vadede menfi etkilerinin olacağının belirtildiği açıklamada, uzmanların Atakan’la ve ailesiyle görüştüğünü, Atakan’a uygun pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmetinin verilmeye başlandığı ifade edildi.

Sosyal medyadaki Atakan’la ilgili olumlu yorumların yanı sıra saldırıya ve tehditlere maruz kalındığını ifade eden Bakanlık, bu durumun Atakan’ın ailesini derinden üzdüğüne ve kaygılandırdığına dikkat çekerek “ Çocuklarımızın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunun bir kez daha altını çizerek; çocuk ve aile ile ilgili çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için basın kuruluşlarımızın ve sosyal medya kullanıcılarının hassasiyetini beklemekteyiz.” Denildi.

Atakan Kayalar’la ilgili sosyal medyada çok olumlu yorumlar olduğu gibi bir yandan da annesine söylediği bir söz ve tavır yüzünden eleştiri oklarının hedefine getirildi. Bu durumda sosyal medyayı ikiye böldü ve bunun Atakan gibi 10 yaşında bir çocuk üzerinde uzun vadede çok olumsuz etkiler oluşturabileceği belirtiliyor.

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı