Gündem Haberleri

Ankara’da İdlib trafiği var!

Ankara’da yoğun bir İdlib trafiği yaşanıyor. 33 şehit haberinin ardından Türkiye’nin gündemi İdlib oldu. Rejim güçlerinin hava saldırısıyla vurduğu askerlerimize yapılan saldırı, bardağı taşıran son damla oldu. Türkiye’nin Rusya üzerinden rejimi ateşkese ikna etme ve bölgede sükuneti sağlama girişimlerine rağmen, rejimin ve Rusların bölgeye hava saldırıları devam ediyordu. Rusya bir yandan Türkiye’ye ateşkes için uğraşıyoruz dese de, bir yandan da kendi savaş uçaklarıyla İdlib’i bombalayarak kaos çıkarıyordu.

Ankara’da bugün baş döndüren bir trafik var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma Namazı çıkışı konuşması bekleniyor. Bugün yoğun bir telefon diplomasisi yapması beklenen Erdoğan’ın neler söyleyeceği ve hangi adımların atılacağı büyük merak konusu.

Sınırları Suriyelilere açan Türkiye Avrupa’nın da İdlib konusundaki uzak duruşuna karşın cezalandırmış oldu. Avrupalılar konu mültecilere gelince hemen yapılan açıklamalar olurken, İdlib konusunda aynı Avrupa sessizliğe bürünüyor.

Muhalefetten hem CHP cephesinden hemde İYİ Parti cephesinden mecliste kapalı oturum yapılsın talepleri var. Hükümetin buna sıcak baktığı ama bu kapalı oturumu bugün yarın değil Salı günü meclis açıldığında yapmayı düşündüğü belirtilirken, bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun muhalefet liderlerine bilgi verebileceği belirtiliyor.

Ankara soğukkanlılıkla ve stratejik adımlar atmak için plan yapıyor. İdlib’de yaşayan 3 milyon insanın göç etmemesi için buradaki sorunun çözülmesi gerektiği belirtiliyor. Eğer İdlib rejimin eline bırakılırsa bölgede katlim yaşanabileceği belirtiliyor. Bu nedenle Türkiye ne pahasına olursa olsun İdlib’ten çıkmayacak ve burada sükuneti sağlayacak.

Diğer bir önemli gelişme de Birleşmiş Milletler ve NATO’nun hangi adımları atacağı beklenecek. Bugün NATO Türkiye’nin talebiyle olağanüstü bir toplantı yapacak. Toplantıdan nasıl bir karar çıkacağı beklenilecek. Bugün Erdoğan’la Trump arasında da bir telefon görüşmesi yapılabileceği belirtiliyor.

Rusya’dan uzaklaşmaya başlayan Türkiye’yi tekrar yanına almak isteyen Amerika sabah saatlerinde “Seçenekleri Değerlendiriyoruz.” Şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamadan sonra Amerika’nın nasıl bir adım atacağı da beklenecek.

Suriye’de dün gece TSK’nın yoğun bir bombardıman altına aldığı rejim hedefleriyle ilgili de bugün bir açıklama gelmesi bekleniyor. Ajanslara servis edilen SİHA görüntüleriyle topluma “İdlib’de şehitlerimizin kanı yerde kalmıyor” mesajı veriliyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı