Taşeron Haber

Angela Merkel’in Korona Virüs testi pozitif çıkarsa ne olacak?

Angela Merkel’in Korona Virüs testi pozitif çıkarsa ne olacak?
24 Mart 2020 - 21:24

Almanya’da Angela Merkel’de Korona Virüs var mı yok mu sorusu gündemin ilk maddesini meşgul ediyor. Zira geçtiğimiz günlerde Korona Virüs testi pozitif çıkan bir doktor Merkel’i muayene etmişti ve daha sonra doktorun yaptığı Korona testi pozitif çıkmıştı. Almanlar doktordaki virüsün Başbakan Merkel’e geçmiş olma olasılığının çok yüksel olduğunu ifade ederek, Başbakan’ın korona virüsüne yakalanması halinde ne olacağının sorusunu arıyorlardı. Bu konuda Almanya’nın B planının hazır olduğu ortaya çıktı. Evinde kendini karantinaya alan Başbakan Merkel’in virüse yakalanıp rahatsızlanması halinde bakın hangi plan devreye girecek.

ALMANYA’NIN B PLANI HAZIR

Hükümet Sözcüsü Almanların merak ettiği B Planını açıkladı. Angela Merkel’e önümüzdeki günlerde yeni corona testleri yapılacağını açıklayan Hükümet Sözcüsü, testlerin pozitif çıkması halinde Merkel’in yerine bakacak ismin belli olduğunu açıkladı. Angela Merkel’in genel sağlık durumunun şu an gayet iyi olduğunu söyleyen hükümet sözcüsü, Alman Anayasası’na göre Merkel’in görevini getiremeyecek duruma gelmesi halinde ne yapılacağının belli olduğunu söyledi.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert , Merkel’in korona virüs testinin pozitif çıkması durumunda Almanya Anayasası’nın 69. Maddesinin devreye gireceğini ve Başbakan Merkel’i bakanlardan birisinin temsil edeceğini söyledi.

Bu görevi üstlenecek Bakan olarak da Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Maliye Bakanı Olaf Scholz olarak öne çıkıyor. Merkel yurt dışı seyahatlerine çıktığında yada tatile çıktığı zamanlarda benzer şekilde görev üstlenmesi oluyor ve Maliye Bakanı kabine toplantıları da dahil bir çok toplantıya başkanlık edebiliyor.

Alman Anayasası’nda Başbakan Yardımcısı diye bir tanımlama olmadığına dikkat çeken Alman Basını, bunun gayri resmi bir ifade olduğunu, anayasa da temsilci sözünün geçtiğini, bunun da Başbakan Yardımcısı’na tekabül ettiğini belirtiliyorlar.

İKİSİ BİRDEN HASTALANIRSA NE OLACAK?

Bu tür bir durumun Almanya’da ilk kez yaşanacağını söyleyen Alman Basını bir başka ihtimali de göz önünde bulunduruyor. Eğer hem Angela Merkel, hemde Maliye Bakanı ikisi birden Korona Virüse yakalanırsa ne olacağı üzerinde duran Alman Basını o zamanda görevin Ekonomi Bakanı Peter Altmaier tarafından yürütüleceğini yazarak aslında C planın da hazır olduğunu söyledi.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.