Dünya Haberleri

Angela Merkel Korona Virüsü 2. Dünya Savaşı şartlarına benzetti

Almanya Başbakanı Angela Merkel korona virüsle ilgili kameraların karşısına geçip Ulusa Sesleniş konuşması yaptı. Konuşmasında Korona Virüste gelinen durumu 2. Dünya Savaşı’ndaki duruma benzetmesiyle gündeme damga vuran Merkel’in Almanlara söylediği söz “Durum ciddi, sizde ciddiye alın.” Dedi.

Almanya Korona Virüsle mücadele kapsamında yeni tedbirler açıkladı. Angela Merkel tarafından yeni açıklamayla virüsün yayılımının önlenmesi hedefleniyor. Ölü sayısının 26 olduğu Almanya’da vaka sayısının 10 bini aştığı belirtiliyor. Durumun ciddiyeti karşısında Angela Merkel, halka çok net bir açıklama yaptı ve “Bu salgını ciddiye alın.” Mesajını verdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel korona virüsle ilgili kameraların karşısına geçip Ulusa Sesleniş konuşması yaptı. Konuşmasında Korona Virüste gelinen durumu 2. Dünya Savaşı’ndaki duruma benzetmesiyle gündeme damga vuran Merkel’in Almanlara söylediği söz “Durum ciddi, sizde ciddiye alın.” Dedi.

YENİ TEDBİRLER AÇIKLANDI

Almanya’da Korona Virüse karşı alınan tedbirler genişletildi. Okulların kreşlerin kapatıldığı Almanya’da, 2. Dereceden marketlerin kapatılmasına, restoranların sabah 6’dan akşam 6’ya kadar açık kalmasına ve ofislerde çalışanların evlerinde home ofis olarak çalışması gibi bir çok önlem alındı.

DURUM ÇOK CİDDİ

Angela Merkel yaptığı konuşmada özellikle durumun ciddiyetine vurgu yaparak, Alman vatandaşlarından yapılan çağrılara uymalarını istedi. Kendinde korona virüs belirtileri gören Alman vatandaşlarının hastanelere başvurarak korona testi yaptırmalarını istedi.

  1. DÜNYA SAVAŞI’NDAN BU YANA EN CİDDİ DURUM

Hükümetin Çin’den yayılan virüse karşı çok sıkı önlemler aldığını söyleyen Angela Merkel, çok ilginç bir benzetmeye imza attı. “2. Dünya Savaşı’ndan bu yana şimdiye kadar görülmemiş ciddi bir durumla karşı karşıyayız” diyen Angela Merkel, Alman vatandaşlarından Covid-19 ile ilgili disiplinli olmaları konusunda uyardı. Kurallara uymanın tarihi bir görev olduğunu söyleyen Merkel, karşılıklı dayanışmaya vurgu yaparak, yeni kurallara herkesin uymasını isteyerek, başka ne gibi tedbirler olduğunu belirlemek için sahada çalışmalar yapıldığını söyledi.

ALMAN SAĞLIK SİSTEMİNİ ÖVDÜ

Almanya’nın önündeki birkaç haftanın çok zor geçeceğini söyleyen Merkel, Alman Sağlık Sistemi’nin çok sağlam temeller üzerine oturduğunu ve bunun üstesinden gelebileceğini söyleyerek virüsün bulaşmasını önlemek için tedbirlere uyulmasının şart olduğu söylendi.

BAŞARILI OLMAMIZ İÇİN..

Almanya’nın başarısının Almanlara bağlı olduğunu söyleyen Merkel, herkes kurallara uyarsa başarılı oluruz. Daha önce hiçbir böyle bir yeş yaşamadık. Mantıklı davrandığınız zaman hayat kurtarabilirsiniz. Sevdikleriniz için kendinize iyi bakın.” Dedi.

 

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı