Taşeron Haber

(ANALİZ HABER) İtalya’da Korona Virüs neden bu kadar hızlı yayıldı? 

(ANALİZ HABER) İtalya’da Korona Virüs neden bu kadar hızlı yayıldı? 
12 Mart 2020 - 10:38

Çin’den sonra tablonun en ağırlaştığı ve günde 200’e varan ölüm sayılarının geldiği ülke İtalya oldu. Çin’de bugün itibariyle Wuhan Bölgesi’nde bildirilen yeni vaka sayısı 8. Bunların da tamamı virüsün bulunduğu ülkelere gelip seyahat eden vatandaşlar. Çin’de ölümler neredeyse durdu ve hayat normalleşme yolunda gidiyor. Çin sıkı mücadele önlemleriyle virüsle baş etmeyi başardı. Peki İtalya’da tablo neden bu kadar kötüleşiyor. Taseronhaber.com olarak bunu sizin için analiz ettik.

İtalya’yada 60 Milyon insan yaşıyor ve yaşlı bir nüfusa sahip. Akdeniz ikliminin verdiği sıcaklıkla evde oturmayı sevmeyen İtalyanlar sosyalleşmeyi seviyor. Virüsün ilk çıktığı günlerde İtalyanların yapılan uyarıları çok da dikkate almadığı ve günlük yaşamlarına devam ettikleri belirtiliyor.

Ölü sayısının 827’ye çıktığı İtalya’da vaka sayıları her geçen gün artıyor. İtalyan Hükümeti aldığı önlemleri her geçen gün daha da arttırıyor. Dün itibariyle tüm ticari faaliyetleri askıya alan İtalyan Hükümeti sadece market, eczane, temel kamu kuruluşları gibi zaruri yerler dışında tüm iş yerlerinin kapanmasını istedi. Polis araçları yollarda sürekli evlerinizden mümkün olduğunca çıkmayın anonsları yapıyor. Yolda yürüyen vatandaşlara birbirinize 1 metreden fazla yaklaşmayın uyarısınının yapıldığı İtalya’ya toplu taşıma araçlarını da neredeyse kullanan yok.

60 milyonluk bir hapishane manşetleri atan İtalyan basını, halkın depresif bir ruh halinde olduğunu belirtiyor. Zira gezmeye ve sosyalleşmeye alışkın İtalyanlar evlere tıkılmış durumda. Birbirlerine sosyal medyadan kitap ve filmler öneren İtalyanlar, evlerinde böyle vakit geçiriyorlar.

İtalya’da tablonun daha da ağırlaşabileceği ve virüsün nüfusun yüzde 8’ine kadar bulaşabileceği konuşuluyor. İtalya’da yaşlı nüfus fazla olduğu için ölümlerin de bu yüzden fazla olduğu belirtilirken Almanya içinde benzer bir tehlikenin olduğu belirtiliyor. İhtiyar bir nüfusa sahip olan Almanlara virüs bulaşması halinde nüfusun yüzde 7’sinin bu durumdan etkileneceği belirtiliyor.

İtalyan Hükümeti’nin aldığı yeni tedbirlerin etkisini 15 güne kadar belli etmesi bekleniyor. Bu süreçte İtalyanlar evden çıkmamaya ve temas etmemeye devam edecek.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.