Dünya Haberleri

Amerikan Ordusu’ndan Corona Virüs Aşısı açıklaması

Yeni Tip Korona Virüsle mücadele sürüyor. Dünyanın dört bir yanında giderek artan vaka ve ölümler herkesi endişelendiriyor. Bir çok ülkede aşı çalışmaları yapılıyor ve aşıların en iyi ihtimalle Eylül ayına yetişeceği belirtiliyor. Öte yandan Amerikan Ordusu’ndan yapılan aşıyla ilgili bir açıklama var. Amerikan Kara Kuvvetleri Komutanlığı bir aşı ürettiklerini ve bu aşının şu an fareler üzerinde denenmeye başlandığını ve yakın zamanda insanlarda da deneyeceklerini açıkladı.

Dünya gündemine son dakika olan geçen haberde ABD ordusu korona salgının Amerikan ordusuna bulaşmasını önlemek için bazı önlemler aldı. Bu önlemlerin başında yapılacak tatbikatları askıya almak geliyor  Ordunun Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda bağlı Ar-Ge birimi, laborantlar tarafından bir çok sağlık kuruluşuyla el ele verip test aşamasına getirdikleri bir aşı olduğunu açıkladılar.

Üretilen aşının şu an fareler üzerinde denenmeye başlandığının ve çok yakın zamanda insanlar üzerinde de denenmeye başlayacağını söyleyen Walter Reed Kara Kuvvetleri Araştırma Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü Dr. Kavyon Modjarrad farelerden sonra anotomisi insana en yakın olan başka hayvanlar üzerinde de bu testin deneneğini belirterek bunun 2. Aşama olduğunu söyledi.  Aşının ne zaman çıkacağına dair bir bilgi yok. Bu da aşının geç çıkacağı intibasını uyandırıyor.

Dışarıda, denizlerde ve karada askerleri bulunan Amerika’nın bir dizi önlemde aldığı ortaya çıktı. Özellikle Çin’in Wuhan kenti ve virüsün olduğu başka ülkelerde görev yapan Amerikan askerlerine tedbirler getirildiği ve virüse yakalanmamaları için gerekli önlemlerin alındığı belirtildi.

Pentagon Binası’nda da Korona Virüs tedbirleri alınıyor. Amerika’nın en büyük korkusu virüsün Amerikan Ordusu’na bulaşması. Gelecek haftanın başında yeni bir önlem paketinin açıklanması bekleniyor ve daha radikal kararlar alınması bekleniyor.

Dış ülkelerde bulunan Amerikan üslerine giriş çıkışlar asgari seviyeye indirildi. Bu üslere gelen bulundukları ülkenin vatandaşlarının virüs getirebileceği korkusuyla zaruri durumlarda üs bölgelerine yabancılar alınıyor.

İsrail’le yapılacak olan askeri tatbikatı durdurma kararı alan Amerika Birleşik Devletleri geçen haftada Güney Kore ve Japonya’yla birlikte yapılan ortak askeri eğitimlerin durdurulması kararını almış ve askerlerin bir arada kalabalık ortamlarda bulunmalarının önüne geçmişti.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı