Dünya Haberleri

Amerika’da yaşlı seçmenin Trump’a olan desteği azalıyor

Yaşlılar Arasında Trump’ın Desteği Pandemi Daha Siyasi Oldukça Kayıyor

Times veritabanına göre ABD’deki bakım evlerinde koronavirüsten en az 25.600 kişi öldü. Üç çocuk virüse bağlı gizemli bir sendromdan öldü.

Bir kişinin virüsün bulaşıp bulaşmadığını hızla tespit edebilen ilk antijen testini onayladı, bu da ülkenin test kapasitesini genişletmeyi vaat eden bir gelişme.

Yaşlılar Trump Yönetimine olan desteğini geri mi çekiyor?
Koronavirüs ve Trump yönetiminin buna verdiği yanıt, en önemli seçmenlerinden biri olan Amerika’nın yaşlıları olan Başkan Trump desteğine mal oldu.

Yıllarca Cumhuriyetçiler ve Başkan Trump, Demokratların avantajlarını genç seçmenlerle dengelemek için ABD’nin en büyük oy bloğu olan yaşlı Amerikalılara güveniyordu. Ancak yaşlılar da koronavirüslere karşı en savunmasızlar ve Trump kampanyasının iç anketleri, 65 yaş üstü seçmenler arasındaki desteğinin gitgide azaldığını gösteriyor.

Yakın zamanda yapılan bir ankette, Trump’ın koronavirüsün politikasından sonra sandığa gitmede yaşlılar genç seçmenler göre daha düşük oranda sandığa gidiyorlar. Son dönemdeki sandıklarda, olası Demokrat adayı olan Başkan Yardımcısı Joseph Biden, 65 yaş ve üstü seçmenler arasında 10 puanlık bir avantaj sağladı.

Bu şekillenirken, Başkan Trump pandemiyi kontrol etmeye odaklanmaktan başka bir şey yapmamış ve pandemiye rağmen seçim kampanyasının nasıl şekilleneceğine dair net bir yol haritası çizemedi. Ağustos ayının sonlarında Charlotte, N.C.’de geleneksel bir siyasi konvansiyonun, devlet dışından binlerce işaret sallayan Cumhuriyetçi delegenin bir kongre salonunu doldurmasını istediğini açıklığa kavuşturmayı da içeriyordu.

Ancak Kuzey Carolina’da devlet görevlileri o kadar emin değil.

Charlotte Kent Konseyi Cumhuriyetçi üyesi Edmund H. Driggs “Bence planlandığı gibi bir kongre düzenlemenin mümkün olamayacağı çok açık” dedi.

Ve tartışma, bazı seçmenler bilimsel soruları siyasi meselelere dönüştürdükçe, pandeminin unsurları ve ABD’deki ölüm sayılarının nereye varacağına göre ateşli kampanya tartışmalarının olacağını gösteriyor.

PANDEMİ SİYASETİ

Eski seçmenler, koronavirüs hakkında endişelenen Başkan Trump’a karşı ihtiyatlı davranıyor ve pandemi siyasi bir savaş alanı haline geldi. New York Times veri tabanına göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaşlı yetişkinler için bakım evlerinde ve diğer uzun süreli bakım tesislerinde koronavirüsten en az 25.600 kişi ve çalışan öldü.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı