Gündem Haberleri

Amerika’da yaşayan Türkler yurda getirilecek! İşte THY’nin Amerika uçuşunun tarihleri

Amerika yaşayan çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu Türk vatandaşlarının ülkeye dönmeyle ilgili taleplerinin olduğu biliniyordu. Türk Hava Yolları Türkiye'ye dönmek isteyen vatandaşlar için ticari bir sefer düzenleyecek.

Amerika’nın 3 büyük kentinden yapılacak tek seferlik uçuşlarla yurda dönmek isteyen getirilerek, öğrenci yurtlarında 14 günlük karantina altına alınacak. Dönmek isteyen Türk vatandaşlarından korona virüs hastası olduğu tespit edilenler ise uçağa alınmayarak, Amerika’da tedavilerini yaptırmaları istenecek.

Amerika’da kalan ve Türkiye’ye dönmek isteyen vatandaşların yoğun talebi üzerine Türk Hava Yolları 3 ayrı ticari sefer düzenleyecek. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği 23 Nisan’da Washington ve Los Angeles’ten, 24 Nisan’da New York’tan uçakların kalkacağını ifade ederek, başvurmak isteyen vatandaşların konsolosluklara başvurabileceğini açıkladı.

Amerika’da kısa süreli vizeyle kalan öğrenciler, turistler, işçiler olduğunu ve bunların Türkiye’ye dönmek için konsolosluktan talepte bulundukları belirtilirken, dönecek kişi sayısının 700 civarında olmasının beklendiği öğrenildi.

Türkiye’ye dönen vatandaşlardan 14 günlük karantina sürecini kabul ettiklerine dair imzalı formlar alınacak ve bu şartı kabul ederek ülkeye dönmelerine izin verilecek.

TÜRK HAVA YOLLARI BİLETLERİ SATIŞA ÇIKARACAK

Ticari olarak yapılan uçuşlarla ilgili Türk Hava Yolları Bilet Satışı için duyuru yapacak. Bilet alan ve konsolosluğun izin verdiği vatandaşlar, belirtilen şartları taşımaları halinde biletleri alabilecekler. Önceliğin konsolosluğa 14 Nisan tarihine kadar başvuruda bulunan vatandaşlara verilmesi bekleniyor.

Amerika’nın 3 eyaletinden yapılacak uçuşlarda Washington Büyükelçiliği’ne başvuran bir kişi oradan kalkacak uçakta yer kalmaması halinde, New York yada Los Angeles’ten kalkacak uçaklar için bilet alabilecek.

DÜN 941 KİŞİ YURDA GETİRİLDİ

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yurda dönüşleri sürüyor. Dün gece İngiltere’den gelen bir uçakla 252 kişilik kafileden oluşan Türk vatandaşları Kırşehir’de bir öğrenci yurduna götürüldü. Yurtta 14 günlük karantina altında kalacak Türk vatandaşları Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Kırşehir Fatma Bacı Öğrenci Yurdu’na götürüldüler.

Bir başka uçakta Varşova’dan Ordu-Giresun havalimanına iniş yaptı. Toplam 212 kişiyi taşıyan uçaktaki yolcular Ordu’da kalacakları öğrenci yurtlarına naklediyorlar. Ukrayna’dan gelen 3. uçak ise Trabzon Havalimanı’na iniş yaptı. Ukrayna’da bulunan 310 Türk vatandaşını taşıyan uçaktaki yolcular Trabzon ve Rize’deki öğrenci yurtlarına götürülmek üzere otobüslere bindirildiler.

 

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı