Dünya Haberleri

Amerika’da Ulusal Acil Durum ilan edildi Trump Korona Virüs testi yaptıracak mı?

Beyaz Saray’ın bahçesinde açık alanda 1,5 saatlik bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, Korona Virüs ile ilgili ülkede Ulusal Acil Durum ilan etti. 50 milyar dolarlık acil durum fonu devreye girdi. Amerika’da sağlık ile ilgili bir takım kurallar devreden çıkarılıyor ve doktorların her eyalette her hastaya yetişmelerine imkan tanınıyor. Ayrıca Trump kendisinde de Korona Virüs olabileceği söylentileriyle ilgili “Test yaptırmayı düşünüyorum. Ama herhangi bir hastalık semptomu yok.” Dedi.

ULUSAL ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Dünya Korona virüs kabusunu yaşıyor. Amerika’da ölü sayısının 41’e çıkması ve her geçen gün vaka sayısının artması nedeniyle ulusal acil durum ilan edildi. Bu durum büyük felaketlerde ilan edilen bir durum olarak göze çarpıyor. Trump’un bu acil durumu aşmak için kullanması üzere 50 milyarlık fon açıldı ve devreye girdi.

VİRÜSÜN MERKEZİ AVRUPA OLDU

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı son açıklamaya dikkat çeken Trump, virüsün merkezin Avrupa’ya kaydığını ifade ederek, virüsün Amerika’da bulaşma hızını düşürdüklerini savundu. “Ulusal mücadeleyle virüsün üstesinden geleceğiz.” Diyen Başkan Trump, Avrupa ülkelerine uygulanan seyahat yasağının İngiltere’yi de kapsayacak bir şekilde genişletilebileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Azar, şu anki tıbbi kuralların bir sağlıkçının bir eyaletten diğerine geçişini sınırlandırdığını belirterek, “Bu tür yasakları kaldırma kararı aldık. Sağlıkçılarımız Amerika’nın dört bir köşesindeki vakalara yetişecek.” Dedi.

5 MİLYON VİRÜS TESTİ HAZIRLANIYOR

Korona Virüs test kitlerinin azlığı nedeniyle Başkan Trump halk tarafından sert bir şekilde eleştiriliyordu. Bu konuda da konuşan Trump, büyük firmalarla yaptığı anlaşmalar kapsamında hafta başı 1,4 milyon testin hazır olacağını ifade ederek, bu testlerin sayısın 5 milyona çıkarılacağını açıkladı. Sadece semptomların görüldüğü insanların test yaptırması gerektiğini söyleyen Trump, “Önümüzdeki 2 ay çok önemli. Herkes Corona Virüs taşıyıcısı olabilir.” Dedi.

TRUMP TEST YAPTIRACAK

Kendisinin de test yaptıracağını söyleyen Başkan Trump, Brezilya Devlet Başkanı’yla yaptığı görüşmenin hatırlatılması üzerine, “Bende bir panik havası yok. Herhangi bir virüs belirtisi de yok. Zira Brezilya Devlet Başkanı’nda testi negatif çıkmış. Ama büyük ihtimalle test yaptıracağım.” Dedi.

Amerika’da vaka sayısının 1700’ü geçtiği belirtiliyor.

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı