Dünya Haberleri

Amerika’da ölümler 20 bini vaka sayısı yarım milyonu aştı!

Amerika'da korona virüsle ilgili Donald Trump'un verdiği 100 bin civarında ölüm olacağı tahminleri tutacağa benziyor. Zira bugün Amerika'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 1,831 kişi yaşamını yitirdi.

Vaka sayısında da büyük artışın yaşandığı Amerika dünyada hem vaka sayısında hem de ölüm sayısında 1. sıraya yükseldi.

Bilançonun git gide ağırlaştığı Amerika Birleşik Devletleri’nde hükümetin hedefi ölü sayısını 100 binin altında tutmak olsa da Amerika’da virüsün ilerleyişi ve uçak seferlerinin hala devam etmesi gibi teması arttıran durumlara karşı yeterince tedbirlerin alınmaması nedeniyle ölümlerin artabileceği belirtiliyor.

Amerika’daki ürpertici tabloyla Amerika’da ölü sayısı 20 bini geçerek 20 bin 608 olurken, yeni vaka sayısı da neredeyse 30 bin kadar oldu. Amerika’da korona virüse yakalananlarının sayısının yarım milyonu geçtiği bildirilirken, söz konusu sayılara bakım evleri ve huzur evlerindeki rakamların eklenmediği belirtiliyor.

Amerika’daki 530 bin vakanın ardından dünyada en çok vaka görülen ülkeler 166 bin vakayla İspanya ve 152 bin vakayla İtalya oldu.

Ölümler sıralamasında Amerika 1. sırada yer alırken, 2. sırada İspanya, 3. Sırada İtalya ve 4. sırada da Fransa yer alırken Amerika ve Avrupa’nın ölümlere öncülük ettiği görülüyor.

Amerika’da salgının merkez üssü olarak gösterilen New York’ta vaka sayısı 175 bin civarında. Bu sayı dünyada ülkelerin bile tek başlarına ulaşamadığı bir sayı olmasıyla dikkat çekiyor. New York’ta virüsün yayılmaya devam ettiği ve son 24 saatte 7 binden fazla insanın Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığı açıklandı.

Amerika’da can kayıplarının 8 bin 650’si New York’ta olurken, New Jersey’de 2 bin 183 ölüm, Michigan’da ise 1,384 ölüm olduğu açıklandı.

32 bin kişinin iyileştiği Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan test sayısı 3 milyona doğru giderken sağlık sisteminin mevcut vakaları kaldırmakta zorlandığı ifade ediliyor. Korona Virüs nedeniyle ölenler için New York’ta toplu mezarlıklar açıldığı ve hapishanedeki mahkumların defin işlemlerini yapmak için kullanıldığı görüntüler geçtiğimiz günlerde dünya basınına yansımıştı.

Virüsün sonradan bulaştığı Amerika’daki vaka sayısının ve ölümlerin nerelere çıkacağı önümüzdeki günlerde takip edilecek. Trump Nisan’ın 2. ve 3. haftasının Amerika için acı verecek sayılarla geçeceğini açıklamıştı.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı