Dünya Haberleri

Amerika’da ölü sayısı bini geçti Trump’un önünde 2 seçenek var!

Amerika Başkanı Donald Trump dün yine basının karşısına geçti ve günlük Korona Virüsle Mücadele Toplantısı’nın ardından açıklamalar yaptı.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı ve tepki çeken “Halk sokağa çıkıp işine gitmeli” sözlerinin arkasında duran Trump, bununla ilgili acele bir karar vermeyeceğini,  bilim adamları ve hükümet yetkilileriyle görüşüp öyle karar vereceğini açıkladı.

Amerika’da virüsün merkezinin New York olduğuna dikkat çeken Trump, New York’u çok zorlu haftaların beklediğini söyledi. Amerika’da toplam 8 eyalette virüs yoğun görüldüğünü ve kalan diğer 42 eyalette hayatın daha erken normale döneceğini söyleyen Başkan Trump, 2 trilyon dolarlık destek paketini önüne gelir gelmez imzalayacağını söyledi.

Korona Virüse karşı önlemler alınması gerektiğini fakat insanların işlerine gitmemeye devam etmesi halinde Amerikan Ekonomisinin bundan büyük zarar göreceğini söyleyen Başkan Trump, halkın işine gitmesi gerektiği fikrinin arkasında durdu ve bunu bilim insaları ve hükümet yetkilileriyle görüştükten sonra bir karara bağlayacağını söyledi.

Sağlık Bakanı’nın kendisine korona virüsün bitip tekrar başlama döngüsünün olabileceğini söylediğini ve herkesin bu döngülere hazır olması gerektiğini söyleyen Başkan Trump, bugün Türkiye’nin de üyesi olduğu G-20 ülkelerinin başkanlarıyla video konferans yoluyla bir toplantı yapılacağını ifade ederek, toplantının enteresan bir toplantı olacağını söyledi.

Ölü sayısının bini geçtiği Amerika’da afet bölgesi ilan edilen eyaletler olduğunu hatırlatan Trump, bunun hukuki olarak büyük bir anlamı olduğuna dikkat çekerek, 2 trilyon dolarlık paketi onayladıktan sonra buralar için kullanılmasından çekinmeyeceğini söyledi.

Özellikle New York’ta sağlık alt yapısı konusunda büyük bir sorun olduğu biliniyor. Hemşirelerin çöp poşetlerini kafalarına geçirdiği görüntüler dünya basınına yansıdı.

New York Valisi ve Belediye Başkanı Trump’a isyan ederek yeterince yardımın gönderilmediğinden yana dert yandılar.

Dünya Sağlık Örgütü Amerika’nın nüfusu ve virüsün yayılma hızı itibariyle dünyada virüsün yeni merkez üssü olabileceğini açıkladı.

Önümüzdeki süreç Trump’u 2 yol ayrımına doğru itiyor. Ya kendi bildiklerini yapıp virüsün az görüldüğü eyaletlerde insanların işlerine gitmesini sağlayacak, yada bilim insanlarını dinleyip onların dediklerini yapacak!

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı