Dünya Haberleri

Amerika’da ölü sayısı 10 bini geçti Trump “daha kötüsü olacak” dedi

Ölü sayısının 10 bini vaka sayısının 300 bini geçtiği Amerika'da durumun gittikçe zorlaşması üzerine Trump yeni açıklamalar yaptı. Beyaz Saray'daki toplantı sonrası konuşan Trump, ülkenin zor bir sürece girdiğini ifade ederek, yoğun bakıma alınan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un durumuyla ilgili bilgi aldı. 

Johnson’un yoğun bakıma alınmasına çok üzüldüğünü söyleyen Trump, Amerikan halkının dualarının Johnson’la beraber olduğunu ifade ederek “Yoğun bakıma alınmak ciddi bir mesele” dedi.

Trump Amerika’dan da 2 kişininde Boris Johnson’un tedavisine yardımcı olmak için İngiltere’ye gönderildiğini açıkladı.

New York’a 3 bin yeni sağlık personeli takviyesi yaptıklarını söyleyen Trump, New York’taki mücadeleyi bir savaşa benzetti ve Comfort isimli gemiminin normal hastalar için kullanılması fikrinden vaz geçildiğini geminin Covid-19 vakaları için kullanılacağını açıkladı.

Kasım ayındaki seçimlerde Trump’un rakibi olacak Joe Biden’la telefonla görüşen Trump, konuşmanın içeriği hakkında bilgi vermezken, konuşmanın iyi ve dostça olduğunu söylemekle yetindi.

Virüs önlemlerini 30 Nisan’a kadar uzatan Trump’a bu tedbirlerde bir gevşeme olup olmayacağı soruldu. Trump “no commet” cevabı vererek yorum yapmazken, Mike Pence ve kendisinin düzenli korona virüs testi yaptırma kararı aldığını söyledi.

Ülkede yeterince sayıda test kiti olduğunu ve test kitlerinin yetersiz olduğu iddialarının asılsız olduğunu söyleyen Trump, neden maske takmadığıyla ilgili soruyu da cevapsız bıraktı.

Bir mektup göndererek kaptanı olduğu gemide Covid-19 vakalarının olduğunu ve geminin limana yanaşarak askerlerin tamamının karantinaya alınması gerektiğini söyleyen “USS Theodore Roosevelt” Uçak Gemisi kaptanı Brett Cozier’le ilgili olarak Trump’un yorumu, “Bu gemiye kaptanlık etmek için ya çok naif yada çok aptaldır.” şeklinde eleştiri yaparak, kaptanın atacağı e-mailin bir şekilde sızacağını ve basına yansayacağını bilmesi gerektiğini söyledi.

Amerika’da vaka sayısında günlük 20 bini bulan artışlar yaşanıyor ve günlük ölümler binin üzerine çıkmış durumda. Trump’a göre kötü günler hala gelmedi. Bu hafta ve önümüzdeki hafta kayıpların daha da hızlanacağını söyleyen Trump, halkı kurallara uymaya ve mecbur olmadıkça evden çıkmamaya çağırdı.

Ölü sayısının 10 bini geçtiği ülkede morgların yetersiz kaldığı ve ölen insanların toplu mezarlar açılarak buralara defnedileceği belirtiliyor.

 

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı