Taşeron Haber

Amerika’da ölenlerin sayısı 30 bini geçti Trump zirve noktasını geçtik dedi

Amerika’da ölenlerin sayısı 30 bini geçti Trump zirve noktasını geçtik dedi
16 Nisan 2020 - 9:50

Amerika’da dün yaşanan 2 bin 400 kişinin son 24 saatte yaşamını yitirdiği açıklasının ardından ülke bir şok daha yaşadı. Amerika’da salgındaki durumla ilgili bilgileri açıklayan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bir açıklama yaparak “muhtemel koronavirüs vakaları ve ölümleri” başlığı altındaki ölümleri de Amerika’daki sayıların üzerine ekleyince Amerika’da Korona Virüsten ölenlerin sayısı 30 bin 844’e çıktı ve Trump Hükümeti’nin 60 bin hedefinin yarısına ulaşılmış oldu.

Dün Amerika Başkanı Donald Trump bir açıklama yapmış ve Amerika’nın Pik noktasını gördüğünü ve tepe noktasından aşağı inişin gerçekleşeceğini söyledi. Trump’un bu açıklamayı neye göre yaptığı bilinmiyor. Zira daha öncede sağlık bakanlığı yetkilileriyle Trump’un ters düştüğü çok durum olmuştu. Trump yine kendi başına mı bu lafı etti yoksa elinde bilimsel değerlendirmeler var mı bilinmez ama Başkan’ın ülkede iyimser bir hava oluşturmaya ve Korona Virüse hala güçsüz göstermeye yönelik tavrı devam ediyor.

Her geçen gün salgın bilançosunun ağırlaştığı ülkede 30 bini geçen ölü sayısının yanı sıra vaka sayısı da 600 bini geçti ve 1 milyona doğru gidiyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, şu ana kadar açıklanan verilerde sadece devlete ait kurumlarda olan labaratuvarlarda yapılan sonuçların dikkate alındığını ifade ederek, yeni açıklanan sayıların bu labaravatuvarlar dışında yapılan ve durumu pozitif çıkan vakalardan ölenlere ait olduğunu açıkladı. İstatistiklere bu kişilerde eklenince ölü sayısı bir anda 30 binin üzerinde çıktı.

Dün konuşan ABD Başkanı Trump ise eyaletlerden örnekler vererek, New York’ta vaka sayısındaki azalışa dikkat çekmiş ve ülkenin zirve noktasını gördüğünü açıklamıştı. Bazı eyaletlerde ekonomik çarkların 1 Mayıs’tan önce dönmeye başlayabileceğini söyleyen Başkan Trump, eyalet valileriyle irtibatta olduğunu ve bugün konuyla ilgili bir basın açıklaması yapacağını söyledi.

“Amerika’da bu denli ölüm ve yıkımı görmek korkunçtu.” diyen Trump, virüsten önce Amerika’nın ekonomik durumuyla ilgi methiyeler dizdi ve ülke tarihinin en iyi ekonomik verilerinin yaşandığı bir zamanda virüsün gelerek herşeyi alt üst ettiğini söyledi.

Başkan Trump’un bugün yapacağı konuşma merakla bekleniyor. Hangi eyaletlerde kısıtlamaların hafifletileceği ülkede büyük merak konusu olurken, bunun 2. dalga salgını getirebileceği endişeleri de mevcut.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.