Dünya Haberleri

Amerika’da Korona Virüste son durum: New York salgının merkez üssü haline geliyor

Dünya yeni tip Korona Virüs kabusunu yaşamaya devam ediyor. Dünya genelinde ölü sayısın 13 bini geçtiği korona virüs vakalarında ülkelerden gelen rakamlar tablonun ne kadar vahim olduğunu ortaya koyuyor.

Dün akşam itibariyle 2,671 yeni vakanın olduğu Amerika’da ölü sayısı 348’e yükselmiş durumda. Bir günde 46 kişinin öldüğü Amerika’da Olağan Üstü Ulusal Durum ilan edilmişti. Fakat tüm uyarılara rağmen virüs Amerika’da hızla yayılıyor ve git gide daha da ölümcül bir hal alıyor.

Acil durum edilen başkent Washington’un akabinde New York’ta acil durum ilan edilmişti. Dün New York’tan gelen yeni vaka ve ölüm haberleri Amerika’da virüsün merkez üssü New York mu oluyor sorularını akıllara getirdi.

New York’ta ölümler cumadan bu yana en yüksek rakamlara ulaşarak 43’ten 56’ya yükseldiğini ve ilk kez çift rakamlı bir artışın yaşandığına dikkat çekerek, 3200 yeni vakanın görüldüğü New York için ne tür önlemler alınacağı konusunda görüşüyorlar. Kamuya açık her yer dezenfekte edilirken vatandaşlara evinizde kalın çağrıları yapılıyor.

Toplam 26 bin 878 vakanın olduğu Amerika’da vakaların 10 bine yakını New York Kentinde bulunuyor. 348 olan ölü sayısının 56 tanesini New York’ta yaşandı ve New York Belediye Başkanı’nın ağzından çıkan sözlerle New York Amerika’da virüsün merkez üssü olma yolunda ilerliyor.

2 gün önce 14 kişinin öldüğü New York’ta ölü sayısı 14 iken bir sonraki ölen sayısı 2 katı da geçerek 29’a ulaştı. Tablo New York’ta yaşayan herkesi korkutuyor. 8 saatte vaka sayısında ortalama 500 kişilik bir artış yaşanmış ve vaka sayısı 5.151’den 5.683’e yükseltilmişti.

Başkan Donald Trump’u endişelendiren bu durum yaptığı son basın toplantısında da yüzüne yansımıştı. Normalde rahat tavırlarıyla dikkat çeken Başkan Donald Trump, son açıklamalarını yaptığında endişeliydi ve virüsün korkutucu bir hal almaya başladığını itiraf etmek zorunda kalmıştı. Amerikan halkı Trump’u ‘virüse grip muamelesi yapın’ sözleri nedeniyle ağır eleştirilere tutarak, en baştan sıkı tutulması halinde tablonun bu kadar kötüleşmeyeceğini savunuyorlar.

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı