Taşeron Haber

Amerika’da kandan alınan Antikorlarla tedavi denemeleri başladı

Amerika’da kandan alınan Antikorlarla tedavi denemeleri başladı
04 Nisan 2020 - 9:27

Aktarımla ilgili umut verici konuşan doktorlar, bu yöntemin tarihsel bir yöntem olduğu ve tarihte çocuk felcinin de bu yöntemle durdurulduğunu söylediler.

İKİ AYRI TEDAVİYE ONAY VERİLDİ

ABD Gıda ve İlaç İdaresi yetkilileri, her ikisi de hastalıktan kurtulan kişilerin kanından türetilen iki tedavinin ülke çapında testini onayladı.Terapötik ajanlar denilen  iyileşen plazma ve hiperimmün globulin maddesinin hastalıktan iyileşen insanların kanından elde edildiği biliniyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi yetkilileri bugün, yeni koronavirüsün neden olduğu küresel pandemik hastalık olan Covid-19 için iki tedavinin ülke çapında denenmesi planlarını ve belki de yüzlerce hastanede eşzamanlı kullanımlarını onayladıklarını açıkladılar.

Terapötik ajanların hastalıktan iyileşen insanların kanından, insan bağışıklık sisteminin mikroplarla savaşmak için yaptığı antikorların kaynaşmasından elde edilir.

Kurtarılan bir hastanın kanından Covid-19’da zorlu tedaviye dayanarak atlatması sağlayan antikorlarla ilgili denemeleri açıklayan FDA komiseri Stephen Hahn “FDA, iyileşen plazmaya genişletilmiş erişimi kolaylaştırmak için sanayi, akademik kurumlar ve devlet kurumları arasında bir ortaklık düzenlenmesinde kilit bir rol oynadı. Bu kesinlikle bir kriz sırasında Amerikan halkına yardım etmek için nasıl hızlı bir şekilde harekete geçebileceğimizin harika bir örneğidir. ” dedi.

Doktorlar, Covid-19 ile kritik hastalığı olan insanlar için biraz antiviral ve diğer ilaçlardan kullanıyorlar, çünkü başka seçenekleri yok. Amerika Birleşik Devletleri’nde özel olarak Covid-19’a karşı kullanım için herhangi bir ilaç yada aşı onaylanmamıştır, bu nedenle herhangi bir yeni olasılık umut verici oluyor.

Convalescent plazma ve hiperimmün globulin, Ebola ilacı remdesivir ve çok hiper antimalaryal / bağışıklık baskılayıcılar klorokin ve hidroksiklorokin denemesi de dahil olmak üzere, bilim adamlarının test ettiği ilaçlar terapötik grupta yer alıyor.

Bu  hastalığı yenen insanlardan alınan kan ürünlerini kullanmak, aşıları ve antibiyotikleri ön plana çıkaran asırlık bir yaklaşımdır. Çocuk felcine karşı kullanımından esinlenerek, Massachusetts’teki bir Deniz Hastanesinde iki doktor, 1918’de influenza sonucu pnömonisi olan insanlar üzerinde daha fazla test yapılmasını sağlayacak kadar başarılı bir şekilde denedi. Gerçek etkinlik çalışmalarının kalitesi on yıllar boyunca değişmiştir, ancak sağlık çalışanları SARS, MERS ve Ebola’ya karşı iyileşmiş plazma kullanmıştır. Ve birkaç çalışma SARS-CoV-2’ye karşı bazı umutlar veren iyileşmiş plazmanın da olduğunu gösterdi.

FDA’nın mevcut hastaların plazmaya erişebilmelerini sağlamak için çalışmaları var. Aynı zamanda araştırmacılar antikor tedavisiyle ilgili detaylı araştırmalar başlattılar. “Bu eski bir tarihteki tedavi yöntemlerine benziyor, ama belki de öyle değil. Bir süredir örnek kullanımları var ” deniliyor.

Joyner, bugün FDA tarafından onaylanan yeni terapilerin 40 merkezde denemesini kolaylaştırıyor ve Johns Hopkins’teki araştırmacılar bilime liderlik ediyor.

Bazı hastaneler hali hazırda FDA’nın acil Soruşturma Yeni İlaç yetkisi dediği şey tarafından izin verilen “şefkatli kullanım” olarak adlandırılan kritik Covid-19 hastalarına iyileşme plazması uyguluyor. Şefkatli kullanım, hasta bir kişinin başka seçeneği olmayan hastalar üzerinde hastanın izni de alınarak deneniyor.

 

Houston Metodist Hastanesinde, Patoloji ve Genom Tıbbı başkanı James Musser, virüs için pozitif testler doğrulayan ve en az 14 gün semptomsuz olan kişilere hastaneye gelerek antikor vermeleri çağrısında bulundu. Hastane antikor nakli yapmaya başladığını açıklayan Musser, “Bugüne kadar, dört hastaya naklettik. Bugün beşinci vaka için plazma almayı bekliyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.