Taşeron Haber

Amerika’da kaç korona virüs vakası var? Trump açıkladı

Amerika’da kaç korona virüs vakası var? Trump açıkladı
27 Şubat 2020 - 10:12

Amerika Birleşik Devletleri Korona Virüs ile ilgili sessizliği bozdu. Bizzat Başkan Donald Trump, Sağlık Bakanını ve Başkan Yardımcısını yanına alarak Korona gündemiyle bir basın toplantısı yaparak virüsle ilgili düşüncelerini ve yapacaklarını paylaştı.

Korona virüse grip muamelesi yapılması gerektiğini söyleyen Trump, Amerika’da bir çok yerde karantina merkezleri olduğunu ve doktorların çok iş çıkardığını söyledi. “ABD Halkına karşı risk oldukça az” sözleriyle kafaları karıştıran Trump’un ne demek istediği tartışılıyor. Trump, virüsü Amerika’nın ürettiği komplo teorilerine destek veren bir söz mü söyledi yoksa Sağlık Sistemi’ne güvendiği için mi böyle bir söz sarf etti tartışılıyor.

Aşı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Trump, bu yönde de olumlu gelişmelerin olduğunu söyledi. “Bu hastalıkla ilgili yapmamız gereken ne varsa yapacağız.” Diyen Donald Trump, 2.5 milyar dolarlık bir bütçenin virüs salgınıyla baş edebilmek için ayrıldığını ve gerekirse bunun artırılabileceğini belirterek, Demokratların açıklamaların korkutucu açıklamalar olduğunu söyledi.

“Umarım daha fazla para harcamak zorunda kalmayız” diyen Trump, Çin Devlet Başkanı’yla yaptığı konuşmadan da bahsetti. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in iyi iş çıkardığını, Çin’de hastalığın yayılmasının bir nebzede olsa azaldığını söyleyen Trump, Çin’in verdiği rakamların güvenilir olduğunu söyledi.

Trump Amerikalı Sağlık ekibiyle yaptığı görüşmeden de bahsederek, Amerika’da gripten ölenlerin sayısının yılda 25 bin ile 69 bin arasında olduğunu öğrendiğini, Korona Virüs vakalarında bu sayısının çok daha az olduğunu ifade ederek halkı rahatlatmaya çalıştı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence’yi virüs konusunda görevlendirdiğini söyleyen Trump, doktorlar ve uzmanlar görüşen Pence’nin kendisine bir rapor sunacağını söyledi.

Salgının büyümesi ihtimaline karşın maske siparişinde de bulunduklarını söyleyen Trump, bunun en kötü senaryo olduğunu söyledi. Borsadaki düşüşlerinde virüsle alakalı olduğu söyleyen Başkan Trump, kendisinin seçimleri kazanmasından sonra borsanın tekrar çok sert yükseleceğini ifade ederek bir önceki seçim sonrasını hatırlattı.

Amerika’da şu ana kadar 60 kişide Korona Virüsü vakasına rastlandığını söyleyen Donald Trump, bu virüsün yayılmasını engellemek zorunda olduklarını belirterek, Amerika’daki vaka sayılarının çok daha artabileceğinin sinyalini verdi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.