Sağlık Haberleri

Amerika’da halka el yapımı bez maske kullanmaları öneriliyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi  koronavirüsün yayılmasını önlemek için herkesin maske takması gerektiğini açıkladı. Ancak, yetersiz tedarik edilen tıbbi sınıf N95 maskeleri sağlık çalışanları için ayrılması gerektiğini söyleyen Merkez, vatandaşın el dikimi bez maskeler takabileceğini açıkladı. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi artık eyaletteki insanların evlerinden ayrıldıklarında tıbbi olmayan, bez yüz maskeleri takmalarını önerdi. Ancak, N95 maskeleri gibi tıbbi sınıf maskeler, çok daha fazla maruz kalma riski ile karşı karşıya olan sağlık çalışanları için bırakılması gerektiği açıklandı.

Cuma günü ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, tüm Amerikalıların koronavirüsü yaymaktan kaçınmak için kamuya açıkken bir bez maske takması gerektiğini söyleyerek, maskeler konusundaki rehberlik etti. Merkez açıklamasında “Ancak cerrahi maskeler ve N95 maskeleri de dahil olmak üzere tıbbi maskeler hala sağlık çalışanları için ayrılmalıdır. Ve maske takma önerisi zorunlu değildir.” dedi.

CDC’nin yeni yönergelerine göre, genel halk üyeleri hasta olsun ya da olmasın evlerinin dışında bez maskeler giymesi gerektiğini açıkladı. Yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir olması nedeniyle bu maskelerin tercih edilebileceği açıklandı. CDC açıklamasında “Bazı enfekte kişilerin semptomları yoktur ve virüsü bilmeden başkalarına yayabilirler; ev yapımı ve diğer bez yüz kaplamaları bunu önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, bez maskeleri takan insanlar, sosyal uzaklaşma ve el yıkama da dahil olmak üzere daha önce aynı önlemleri almalıdır.” denildi.

Daha önce, CDC, vatandaşların hasta veya hasta olan birine bakmadıkları sürece yüz maskeleri giymeleri gerekmediğini söylemişti.

Yeni CDC yönergeleri, bir N95 maskesi bulmak için acele etmeniz gerektiği anlamına gelmez – bu tıbbi sınıf maskeler yetersizdir ve pandeminin ön hatlarındaki sağlık çalışanları tarafından gereklidir. Bunun yerine, insanlar başka bez maskeleri veya ev yapımı yüz maskeleri kullanmalıdır. Ev yapımı bir maske için, bazı sağlık merkezleri partikülleri daha iyi bloke etmek için dört kumaş katmanı kullanmanızı tavsiye etti.

Bir yüz kaplaması maske takıyor olsanız bile, maske yokmuş gibi dikkatli olmalısınız: Diğer insanlardan en az 6 metre uzakta durun, grup toplantılarından kaçının, sadece egzersiz ve temel işler için dışarı çıkın ve eve döndüğünüzde ellerinizi yıkayın.

Perşembe günü günlük Beyaz Saray brifinginde, COVID-19 salgını sırasında yönetime tavsiyede bulunan bir doktor olan Deborah Birx, hükümetin, insanların bu maskenin sahte bir güvenlik hissi duyacağı endişeleri nedeniyle herkesin yüzünü kapatmasını tavsiye etmediğini söyledi.  Maske sizi yalnızca enfekte olmaktan koruyor. ” Maske takmak, korunacağınızın bir garantisi değildir ve Birx, herkesin bir yüzü kapatmanın sosyal uzaklığın ve daha önce yayınlanan diğer kuralların yerine geçmediği anlamına gelmediğinin bilinmesini istediğini söyledi.

Perşembe günü Amazon, N95 yüz maskeleri, eldivenler ve antibakteriyel mendillerin halka satılmasını yasakladı. Pandemi sırasında, e-ticaret devi bulunması zor sağlık bakım ürünlerini sadece hükümetler ve sağlık sağlayıcılar için kullanılabilir hale getirilmesi için karar alındı. Mart ayı başlarında, eBay fiyat düşmesini önlemek için bazı N95 maskeleri ve el dezenfektanı listelerini yasakladı.

 

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı