Dünya Haberleri

Amerika’da 15 eyalette Karantinayı Kaldırın eylemleri başladı

Amerika'da Başkan Donald Trump'un hayatı bazı eyaletlerde normalleştirmeye başlamak istemesi ve kısıtlamaların kaldırılması yönündeki fikirlerini beyan etmesi sonrası ülke hareketlendi.

Evde Kal çağrılarına karşı çıkan ve Trump’un söylemlerini destekleyen Amerikalılar maskesiz bir şekilde sokaklara dökülerek Trump’a destek gösterilerinde bulundular. Bazı gösterilerde ellerinde yarı otomatik silahlar bulunan göstericiler de dikkat çekerken özellikle gösterilerin Michigan, Virginia, Kaliforniya ve Minnesota eyalertlerinde yoğunlaştığı belirtiliyor.

Başkan Donald Trump’un bazı eyalet valilerinin tedbirleri abarttığını ve bu eyaletlerde hayatın normalleşmesi için adımlar atılacağını açıklaması sonrası binlerce Amerikalı sokaklara dökülerek eylemler yapmaya başladı. Yeniden işlerine dönmek ve para kazanmak istediklerini söyleyen protestocular, Trump’un söylemlerini destek verdiler.

İlk protestoların Michigan eyaletinde başladığı Amerika Birleşik Devletleri’nde korona virüse en büyük kayıplarını verdiği ve vaka sayısının 1 milyona yaklaşmasını umursamadan, sokaklara dökülerek hayatın normale dönmesi için protestolar yapıyorlar. Maske takmayan ve sosyal mesafe kuralına uymayan protestocular, alınan önlemlerin kaldırılmasını istiyorlar.

ABD Başkanı Trump’un özellikle Demokrat Parti’den valilerin görev aldığı eyaletlere yönelik eleştirilerinden sonra, sosyal medya hareketlendi ve protestolar Twitter’de organize olarak Demokrat Valilerin olduğu eyaletlerde eylemler artmaya başladı.

40 eyaleti bulunan Amerika’nın 15 eyaletine gösterilerin sıçradığı belirtiliyor. Polisin müdahale etmediği gösterilerin artması halinde nasıl önlemlerin alınacağı merak edilirken, ülkedeki sağlıkçılar bu durumun endişe verici olduğunu ve virüsün bulaşmasını artırabileceğini belirterek, gösterilere son verilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

California ve Los Angeles’te araçlarıyla konvoylar oluşturan protestocular, evde kalmaya karşı olduklarını ve büyük bir ekonomik kriz çıkması halinde bunun koronadan daha öldürücü olduğunu savunuyorlar. “Karantinayı bitirin, çalışmamıza izin verin” sloganları atan göstericiler eyaletlerdeki kısıtlamaların kalkmasını istiyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’den protestoculara destek vererek Demokrat Valilerin yönetiminde olan 2 eyalet için sloganvari mesajlar atarak “Minnesoya’ya Özgürlük”, “Michigan’a Özgürlük” şeklinde Tweetler atarak göstericilere destek vermişti.

Amerika’da ölü sayısı bugün 40 bine dayanırken, vaka sayısı da 1 milyona doğru ilerliyor. Amerika’da Trump hükümetinin beklediği ölüm sayısı 60-65 bin civarında. Ülkede ölümlerin bu sayının üzerine çıkması halinde ülkede başka protestolarında başlayabileceği belirtiliyor.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı