Taşeron Haber

Amerika’da 13. Cuma korkusu var! Peki neden uğursuz sayılıyor?

Amerika’da 13. Cuma korkusu var! Peki neden uğursuz sayılıyor?
10 Mart 2020 - 11:00

Sadece Türkiye’de değil her ülkede batıl inançlar var. Amerika’da vatandaşlar her yılın 13. Haftasına denk gelen Cuma’nın uğursuz olduğuna inanıyor ve o gün kötü bir şeyin olacağına inanıyorlar. Türk toplumundaki Kara Çarşamba batıl inancına benzer bir inançla Amerikalılar 13. Cuma’da kötü bir şeyler olacağına inanıyor.

  1. CUMA GÜNÜ UĞURSUZ SAYILIYOR

Hristiyanların 13 rakamını pek sevmediği öteden beri biliniyor. Bu durum yılın 13. Haftasındaki 13. Cuma günüyle ilgili bir batıl inancı doğurmuş Amerika’da.. Amerikalılara göre 13. Cuma da bir uğursuzluk yaşanacak.

AMERİKALILARIN ÇOĞU İNANIYOR

2019 yılında Amerikalılarla bu konu üzerine bir anket düzenlendi ve ankette Amerikalıların büyük bir kısmının buna inandığı görülürken yüzde 35 oranında bir kitlenin de böyle batıl inançları olmadığnı söylediği görüldü.

13’Ü NEDEN UĞURSUZ SAYIYORLAR

Peki 13 sayısı Hristiyanlar’da neden uğursuz bir sayı. Paranın olmadığı dönemlerde 13 parçalık bir malı paylaştırmak çok zor olduğundan ve bunun bazen kanlı kavgalara yol açtığından dolayı 13 sayısının uğursuz sayıldığı belirtiliyor. Örneğin 12 olsa 2’ye,  3’e, 4’e,6’ya bölünür ama 13 kendinden başka hiçbir şeye bölünmez.

Mitolojik olarak da 13’le ilgili bir inanç var. İyilik tanrısı Balder’in bir gün misafirlerine yemek verdiğini ve ziyafete 12 tanrının davet edildiği belirtilir. Davet edilmediği halde toplantıya gelen bir tanrı vardır. Yalan ve Hile tanrısı Loki. Loki davetsiz şekilde toplantıya katılmakla kalmayıp iyilik tanrısını da öldürmüştür. Ve bu yüzden Hristiyan İnancı’nda 13 sayısı bu nedenle uğursuz sayılmaktadır.

  1. İSA ÇARMIHA GERİLMEDEN ÖNCE…

Hristiyanlık inancına göre ise Hz. İsa`nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 havari. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği her şey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı.

Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu tapınak şövalyelerinin çoğu tutuklanmış ve engizisyon mahkemelerinde yargılanmıştı. Karar sonucu ilk yakılarak öldürülme 13 Ekim 1307 yılı, Cuma günü gerçekleşmiştir. 13 rakamının uğursuzluğu ve ‘Kanlı Cuma’ nın kaynağı, bu engizisyon zulmüne de dayandırılır.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.