Dünya Haberleri

Amerika’da 100 binden fazla ölüm bekleniyor

Amerika basınına göre ülke ikiz kuleler saldırısından da daha kötü günler yaşıyor. Merkez üssü ABD haline gelen Korona Virüs ülkede hızla yayılmaya devam ediyor ve Devlet Başkanı Trump 100 bin kişinin ölmesini iyimser bir tablo olarak gösteriyor. Ölü sayısının 180 bini geçtiği Amerika'da ölü sayısı 4 bini geçti. 

Amerika basınına göre ülke ikiz kuleler saldırısından da daha kötü günler yaşıyor. Merkez üssü ABD haline gelen Korona Virüs ülkede hızla yayılmaya devam ediyor ve Devlet Başkanı Trump 100 bin kişinin ölmesini iyimser bir tablo olarak gösteriyor. Ölü sayısının 180 bini geçtiği Amerika’da ölü sayısı 4 bini geçti.

Yeryüzü doktorlarından yapılan açıklamada da Amerika’da 100 bin ile 200 bin kişi arasında kişinin ölebileceğini söyledi. Donald Trump, korona virüsü veba salgınına benzetti ve kendisini korkuttuğunu söyledi.

ABD Medyası Trump’un “100 bin ile 200 bin arasında ölü olursa iyi bir iş çıkarmış olacağız.” sözlerinden yana rahatsız ve bu sözleri sert bir şekilde eleştiriyorlar.

Önümüzdeki 2 hafta Amerika için çok çok sancılı olacak

ABD Başkanı Trump dün yaptığı basın toplantısında ABD’yi 2 haftalık çok sancılı bir sürecin beklediğine dikkat çekerek, vatandaşları bu zor günlerle hazır olmasını isteyerek, bu 2 haftanın sonunda tünelin ucundaki ışığın görüleceğini söyledi.

Diğer toplantılara göre daha durgun görünen Trump’un Korona virüsle ilgili Amerika’nın böyle bir felaketle hiç yüz yüze kalmadığını ifade ederek, büyük bir sınavla karşı karşıya olduklarını söylediler.

Sosyal mesafeye dikkat çeken Trump, bunun bir ölüm kalım meselesi olduğunu ifade ederek, salgınla mücadeleyi yönten Anthony Fauci, kurallara uyulması halinde Amerika’da 100 bin ile 200 bin arasında insanın öleceğini açıkladı.

Bu yıl seçimlerin olduğu Amerika’da Trump yönetiminin virüse karşı mücadelenin seçim sonuçlarında belirleyici olacağı belirtilirken, eyalet valilerinden yapılan açıklamada Trump’un istedikleri şeyleri yapması ve bunlara vatandaşların riayet etmesi halinde ölümlerin 100 binle 120 bin arasında kalacağını ifade ettiler.

Öte yandan virüsün merkez eyaleti New York’ta sağlık sistemi vakaları karşılamakta zorlanıyor. Hem sağlık ekipmanları hemde sağlık çalışanlarının yetersiz kaldığı belirtiliyor. Hastane bahçelerine kurulan seyyar morglarla ölen insanların cenazeleri bu morglara alınarak defnediliyor.

Yurt dışından sağlık çalışanlarına çağrı yapan Amerika, ülkeye gelmek isteyen sağlık çalışanlarına vize ve oturma izni verileceğini açıklamıştı. Hafta sonuna kadar Amerika’daki vaka sayısı ve ölüm sayısının nerelere ulaşacağı takip edilirken, sayılar yükseldikçe Trump’un yüz ifadesindeki değişim dikkat çekiyor.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı