Dünya Haberleri

Amerika Avrupa’ya tüm seyahatleri askıya aldı

ABD Başkanı Donald Trump dün oval ofiste ulusa sesleniş konuşması yaptı. Konuşmasının tamamını korona virüse ayıran Başkan Trump, alınacak tedbirleri sıraladı. İlk sırada yer alan tedbir Cuma gününden itibaren Avrupa ülkeleriyle seyahatin yasaklanacak olması. İngiltere hariç hiçbir Avrupa ülkesiyle gidiş geliş olmayacak.

Başkan Trump diğer yandan Amerika’da yaşlıların yoğun olarak bulunduğu bakım evlerine zaruri olmadıkça ziyaretçi alınmaması kararı aldı. Küçük işletmeler için uygun faizli krediler kullandırılmasını isteyen Başkan Trump, çalışamayarak işine giden evde kalan Amerika Vatandaşları içinde “Bunu dert etmeyin halledecez.” Minvalinde bir konuşma yaptı. Çalışanlardan kesilen vergilerle ilgili hafifletilebileceğini söyleyen Trump bu anlamda topu kongreye attı.

AVRUPA’YA UÇUŞLAR KISITLANIYOR

Amerika’nın aldığı tedbirlerin en büyüğü olarak nitelendirileni 30 gün boyunca tüm Avrupa’ya tüm seyahatlarin askıya alınması oldu. İngiltere’nin muaf tutulduğu uygulamayla ilgili olarak Başkan Trump, AB’nin önlem almakta başarısız olduğunu savunarak, Amerika’ya Avrupa ülkelerinden gelenlerin virüsü yaydığını söyledi.

Avrupa’ya kısıtlamadan ticaret ve kargo uçuşları nın etkilenmeyeceğini söyleyen Trump, uygulamanın Cuma gecesi başlayacağını ve söz konusu ülkelerden Amerika’ya dönmek isteyenler için istisnai durumlar olabileceğini söyledi.

AMERİKALILAR İÇİN RİSK DÜŞÜK

Korona Virüs’ün Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın hastalık anlamına gelen pandemi ilan edildiğine dikkat çeken Trump, Amerikalılar için riskin çok düşük olduğunu savunarak, Avrupa’ya göre Avrupa’ya nazaran Amerika’da çok az vaka olduğunu belirterek, müttefik ülkelerle iletişim kurulduğunu ve federal hükümetin bu durum için seferber olduğunu söyledi.

BAKIM EVLERİ ZİYARETLERİ ASKIYA ALINMALI!

Çoğu Amerikan vatandaşı için risk görmeyen Başkan Trump, genç ve sağlıklı insanlara bu virüs bulaştığında hızlı bir iyileşmenin gerçekleştiğini, en büyük risk grubunun yaşlılar olduğunu söyleyerek, bakım evlerinde zaruri olmayan ziyaretler dışındaki ziyaretlerin askıya alınmasını isteyerek, yaşlı Amerikalılardan kalabalıklardan ve toplulukların bulunduğu kapalı alanlardan uzak durmalarını istedi.

EKONOMİK ÖNLEMLER ALINIYOR

Başkan Trump virüsle baş etmek için gerekli kaynakların ayrıldığına dikkat çekerek, bu hastalığın tedavisiyle ilgili sigorta sektörüyle görüştüğünü belirterek, sigorta sektörünün primlerle ilgili feragat edeceğini söyledi. Antivirallerin kısa sürede alınmasıyla ilgili bürokratik önlemler aldığını söyleyen Trump, 8,3 milyar dolarlık fon ayrılarak işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacakların, evde kalıp işe gidemeyenler için mali önlemler alınacağını söyledi fakat bu önlemlerin neler olduğuna dair detay vermedi.

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı