Sağlık Haberleri

Alzheimer’dan korunmak mümkün  müdür?

Beyin sağlığı nedir?

Beyin sağlığını düşündüğümüzde, ilk etapta beyni bir organ olarak ele alıp diğer organlarımızla ortak paydada incelemek gerekir. Beyin sağlığı da diğer organlar gibi, bu organın nasıl çalıştığına göre belirlenir yani  ne kadar kan akışı var, ne kadar besin maddesi ve oksijen alıyor, ayrıca  zararlı proteinler gibi şeyleri nasıl temizleyip filtrelendiğinle ilişkilidir.

Alzheimer riskini artıran bazı proteinlerin, semptomların başlamasından 15-20 yıl önce beyinde birikmeye başlayabileceğini biliyoruz. Genetik yatkınlığın Alzheimer üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak bununla birlikte, bazı çalışmalar şimdi genetik yatkınlığınız olsa bile egzersizin riski ortadan kaldırabildiğini göstermektedir.  Başka bir deyişle, genetik yatkınlık Alzheimer hastalığına yakalanacağınız anlamına gelmiyor.

Bazı insanlar Alzheimer hastalığı için daha fazla risk taşıyor

ApoE4 gen taşıyıcılarının riski daha yüksektir. Okuduğunuz literatüre bağlı olarak, genin bir kopyası riski genel popülasyon riskinin 2-4 katına kadar artırabilir ve genin iki kopyası riski genel popülasyonun 10 katına kadar artırabilir. Ama bu risktir, neden değil.En büyük risk faktörü yaştır. Araştırmalar, 65 yaşın üzerindeki kişilerde% 1-2’sinin Alzheimer hastalığına sahip olduğunu belirtmektedir. 85 yaş üstü, prevalans% 30-50’dir.

Henüz tam olarak sebebi bilinmese de kadınların Alzheimer riski erkeklerden daha yüksektir. Bunun nedeni kadınların erkeklerden daha uzun yaşaması olabilir mi? Bununla birlikte, araştırma daha karmaşık bir teori önermektedir: kadınların erkeklerden daha fizyolojik riskleri olabilir.Ayrıca belirli etnik gruplar ve ırklar içinde Alzheimer hastalığının etkili rolü olabilir bununla ilgili henüz kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır.

Sağlıklı bir beyin geliştirebilmemiz için yaşam tarzı uygulamalarımızı değiştirmeye başlamak için asla geç değildir.

Egzersizin beyin sağlığındaki önemi

Gençler, yaşlı ve yetişkinler için aerobik antrenmanın, ön hipokampüsün boyutunu artırdığını ve uzamsal bellekte iyileşmelere neden olduğunu buldu. Tersine, aerobik aktiviteye girmeyen yaşlı yetişkinler, yılda% 1 atrofi oranında hipokampusun (beynin hafıza merkezi) boyutunda bir azalma maruz kaldıkları tespit edildi. Nöroloji üzerine yapılan tüm  çalışmalar, hafıza kaybı ve bunama başlangıcının en aza indirilmesi, önlenmesi veya geciktirilmesinde egzersizin önemini özetlemektedir.

Sağlıksız beslenme beyin sağlığını olumsuz etkiliyor.

Akdeniz usulü beslenmenin, kalp-sağlıklı bir diyetin hafıza üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirebileceğini ,Alzheimer ve demans insidansını azaltabileceğini gösterdi.

Uyku problemleri beyin sağlığını etkiliyor

Beyin sağlığının kritik bir bileşeni beyine verilen oksijen miktarıdır. Uyurken, belki de sağlık durumu (örneğin, uyku apnesi) nedeniyle yeterli oksijen alamıyorsanız, beyin fonksiyonunuz olumsuz etkilenebilir. Araştırmalar, daha yüksek miktarda uyku ve kalitenin beyinde daha az amiloid (Alzheimer hastalığına karışan protein grupları) birikmesine (muhtemelen uykunun filtrasyonu ve o amiloid proteinin temizlenmesi nedeniyle) ve dolayısıyla Alzheimer gibi bilişsel hastalık riskinin azalmasına neden olduğunu göstermektedir.

Alzheimer hastalığı için sihirli bir hapımız veya kesin bir tedavi yöntemi henüz bulunmadı. Ancak, ortaya çıkan araştırmalar riski en aza indirgeme ve ilerlemeyi yavaşlatma yollarını işaret etmektedir. Araştırmacılar Bu hastalığı sadece yaşlılarla ilgili olarak görmemek ; yaşınız ne olursa olsun, şimdiden önleyici tedbirlerin alınmasının önemini vurguluyor.

 

 

 

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı