Taşeron Haber

 Almanya’da Türk işletmelerine saldırı: 5’i Türk 11 ölü

 Almanya’da Türk işletmelerine saldırı: 5’i Türk 11 ölü
20 Şubat 2020 - 13:50

 

Almanya’da dün akşam aşırı sağ eğilimli bir kişi tarafından ardı ardına 2 nargile kafeye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırılar sonrası 11 kişinin hayatını kaybettiği 5 kişinin de yaralı olduğu ifade edildi. Ölenlerinin 5’nin Türk vatandaşı olduğu ve yaralıların durumunun ağır olduğu açıklandı.

Almanya’nın Hanau kentinde dün gece iki nargile kafeye ardı ardına saldırılar düzenlendi. Nargile kafede bulunan vatandaşların üzerine ateş açan cani ruhlu saldırgan, 11 kişinin ölümüne sahip oldu. Saldırılar sonrası Alman polisi bir eve baskın yaptı ve eve girdiğinde saldırganın cesediyle karşılaştı. Evde başka bir ceset olduğunu gören polis, daha sonra diğer cesedinde saldırganın annesine ait olduğunu tespit etti.

Salgırganın evinde bir itiraf notu ve itiraf videosu bulunduğu belirtiliyor. Saldırganın itiraf notunda “Almanya’dan çıkartılmayanlar yok edilecekler.” Şeklinde yazdığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada saldırı Irkçı bir saldırı olarak tanımlandı ve saldırada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilendi. Açıklamada saldırgandan “Yabancı Düşmanı Irkçı Salgırgan” diye bahsedildiği dikkat çekerken, “Irkçılık kolektif bir kanserdir.” Şeklinde taziye mesajı sonlandırıldı. Taziye mesajında Alman makamlarının olayı aydınlatmak için azami çaba göstereceğine inancın tam olduğu da belirtildi.

Hanau Belediye Başkanı saldırı sonrası yaptığı açıklamada kentin unutulmayacak bir gece yaşadığını ve etkilerinin uzun süre süreceğini ifade ederek üzüntülerini dile getirdi. “Bu geceden daha kötü bir gece düşünemezdim.” Diyen belediye başkanı uzun süre hafızalarından silinmeyecek bir olayla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Salgırganın 43 yaşında olduğu ve aşırı sağcı fikirleriyle bilindiğini belirtilirken, 72 yaşındaki annesini de salgırganın kendisinin öldürmüş olabileceği belirtiliyor. İki Türk İşletmesi’ne saldırıyı gerçekleştiren ve adının Tobias R. Olduğu öğrenilen salgırganla ilgili yeni bilgiler de ortaya çıktı. Kendini öldürmeden önce itiraf videosu çeken salgırgan, Alman Hükümeti’nin sınır dışı politikalarını eleştirerek hükümeti bu konuda başarısız olmakla suçladığı, bu nedenle bu insanları kendisinin yok etmeyi seçtiğini itiraf etti.

Arabasında silah dergileri olan Tobias R. İsimli saldırganın evine çok sayıda muhimmata da ulaşıldı.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.