Kamu Haberleri

AK Parti MKYK’da ‘okullar açılsın’ önerisi

Milliyetten Ayşegül Kahvecioğlunun haberine göre: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında Doğu Akdeniz ile ilgili, “Türkiyenin diplomatik gücü ile askeri gücü birbirinin tamamlayıcısıdır. Doğu Akdeniz meselesinde diplomasinin tüm imkanlarını kullanmak önceliğimiz. Ön koşulsuz müzakerelere açığız. Hem Türkiyenin hem de KKTCnin hak ve menfaatlerini taviz vermeden korumakta tereddüdümüz olmadığını her platformda vurgulamaya devam edeceğiz” dedi. Toplantıda, 10 yaş altı tüm çocukların yüzyüze eğitime başlamasıyla ilgili görüşlerin dillendirildiği belirtilirken, eğitim öğretimin başladığı anaokulları ve ilkokul 1. sınıflar için 3 hafta sonra kapsamlı bir rapor hazırlanacağı, hem tedbirler hem de vaka sayılarındaki artışın değerlendirileceği kaydedildi.

Erdoğan, önceki gün AK Parti Genel Merkezinde yapılan MKYK toplantısında parti kurmaylarıyla bir araya geldi. MKYK toplantısına, başladıktan kısa bir süre sonra Erdoğanın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda yapacağı konuşma için ara verilirken, kurul üyeleri Erdoğanın konuşmasını canlı dinledi. MKYK üyelerinin Erdoğanı, “Mazlumların hakkını koruyan kapsayıcı konuşmasından” dolayı tebrik ettiği ifade edildi.

Diplomasi öncelik

Alınan bilgiye göre Erdoğan, toplantıda, Doğu Akdeniz konusunda mesajlar verdi. Türkiyenin yumuşak gücü diplomasi ile sert gücü askeri varlığının birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısı olduğunu söyleyen Erdoğanın şunları kaydettiği belirtildi: “Yaşanan gelişmeler bize birkez daha gösterdi ki önemli olan bu ikisini uygun zamanda ve gerektiğinde kullanarak netice almak. Doğu Akdeniz meselesinde diplomasinin tüm imkanlarını kullanmak önceliğimiz. Önkoşulsuz müzakerelere açığız. Hem Türkiyenin hem de KKTCnin hak ve menfaatlerini taviz vermeden korumakta tereddüdümüz olmadığını her platformda vurgulamaya devam edeceğiz. Avrupa Birliği (AB) ve ABDnin Doğu Akdenizdeki yaklaşımlarının Güney Kıbrıs Rum Kesimini cesaretlendirdiğini belirten Erdoğan, Sevilla Anlaşması ile ilgili açıklamasını olumlu bulduğunu söylediği ABDnin bundan sonraki süreçte de tarafsız kalmasını umduğunu kaydetti. Erdoğan, AB ile ilişkiler için de “Avrupa Türkiyesiz olmaz. Bunu hesaba katarak adım atmaları gerekir” ifadelerini kullandı.


Toplantıda, Dış İlişkiler Başkanı Cevdet Yılmazın, yaklaşan ABD seçimleriyle ilgili; İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun ise terörle mücadele ve uyuşturucu operasyonlarına yönelik kısa birer sunum yaptığı öğrenildi.

Yeni yüzlere alan açın

Toplantıda, AK Partinin kongre sürecine değinen Erdoğanın parti teşkilatında yeni yüzlere alan açılmasını istediği, partiye üye kazandırma faaliyetlerine MKYK üyelerinin bizzat sahada katkı vermeleri talimatını verdiği de belirtildi.

Okullar açılsın önerisi

AK Parti Sosyal Politikalar Başkanı Fatma Betül Sayan Kaya da koronavirüs salgınına ilişkin yaptığı sunumda, dünyadaki aşı çalışmalarına ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Erdoğan, aşı çalışmalarının Türkiyede de hızla devam ettiğini belirterek, “Önümüzdeki günlerde güzel gelişmeleri duyuracağız. Ancak unutulmamalı ki aşı gibi halk sağlığını doğrudan ilgilendiren bir konunun ticarete dökülmemesi gerekiyor” diye konuştu.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı