Taşeron Haber

ABD’li araştırmacılardan yeni iddia: Korona Virüs aylar öncesinden çıkmış olabilir!

ABD’li araştırmacılardan yeni iddia: Korona Virüs aylar öncesinden çıkmış olabilir!
06 Nisan 2020 - 18:05

Amerika’da iki sağlık kurumunun yaptığı araştırmalara göre Çin’in Wuhan şehrinde 2019’un son ayında çıktığı söylenen yeni tip Korona Virüs’ün (Covid-19) aslında yeni çıkan bir virüs olmadığını, yıllar önceden çıkıp sonradan insana adapte olabilen bir virüs olduğunu söyledi.

Amerika’da yapılan araştırmaların detayları CNN televizyonunda ele alındı. Şimdiye kadar 70 binden insanın hayatına mal olan ve 1 milyon 280 bin kişiye bulaşan Korona Virüsle ilgili, virüsün yeni olmadığı şeklinde iddialar ortaya atılıyor.

ABD’li Bilim adamları tarafından ortaya atılan iddiaya göre virüsün bir süredir insanların arasında dolaştı, sonradan insan yapısını çözerek ölümcül bir hal aldı. Columbia Mailman Halk Sağlığı Okulu epidemiyoloji Profesörü Ian Lipkin, iddiayı ortaya atan isim. Virüsün haftalar beklide aylar önce çıktığını ve insanlar arasında dolaşarak ölümcül bir hal aldığını söyleyen Lipkin’e göre bu virüs bir kez bulaşıp geçmeyecek, dalga dalga yeni salgınlarda olacak.

Nature Medicine isimli dergide yine Lipkin’in iddiasına benzer bir iddia ortaya attı. “Belki de insanlar yıllardır Covid-19’la birlikte yaşıyor olabilirler” denilen araştırmada bunun daha önce olduğunu ve bilimsel olarak kanıtlandığı açıklandı.

Zoological Society of London (ZSL)’de veteriner epidemiyolog Andrew Cunnigham, bu korona virüsün diğer koronalardan çok farklı olduğunu ifade ederek, bu virüsün insanlara bulaşmadan önce başka canlıların vücudunda yaşadıktan sonra insana adapte olarak ölümcül bir hale geldiğini iddia ettiler.

Korona Virüsün tek bir sefer yaşanılacak bir pandemi olmadığına dikkat çekilen araştırmada, virüsün aşısının bulunmaması halinde on binlerce insanın hayatına mal olabileceğini söylediler.

İnsan popülasyonunda endemik olan virüsün yeni türlerinin ortaya çıkabileceğinin belirtildiği araştırmada, virüsün mutasyon geçirebileceği belirtilirken, bu mutasyonun iyi yönlü mü yoksa kötü yönlü mü olacağının henüz bilinmediği söylendi.

Dünyada Korona Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 70 bini aşarken, korona virüs aşısı ve tedavisi üzerine de binlerce çalışma yapılıyor. Tedavi de bir çok ülke antikor tedavisi üzerinde çalışıyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.