Taşeron Haber

ABD’de Trump’ın Yargı Süreci Resmen Başladı

ABD’de Trump’ın Yargı Süreci Resmen Başladı
17 Ocak 2020 - 23:29

ABD’de Donald Trump’ın iki azil maddesi ABD Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilmemişti. Bu gelişmenin ardından konuyla ilgili detaylı bir şekilde hazırlanan ve iki azil maddesini içeren rapor, Meclis tarafından Senato’ya teslim edildi. Yaşanan bu olay sonrasında ABD’de yargı sürecinin başlaması kesinlik kazanırken yapılan açıklama ile birlikte jüriler de belirlendi.

Yargı Sürecindeki Jüriler Belirlendi

Sadece Donald Trump için değil Amerika Birleşik Devletleri için de büyük öneme sahip olan yargı sürecinde görev alacak senatörler, yemin ederek göreve hazırlandı. Tüm bu yargı sürecinde mahkemeye başkanlık edecek olan isim ise John Robert.

Yapılan ilk görüşmelerde öncelikli olarak raporlar, ilgili bölümlere teslim edilirken Donald Trump için yöneltilen suçlamalar hakkında 9 sayfalık bir metnin hazırlandığı belirtildi. Bu metin kürsüye gelen komite başkanı tarafından okunurken, metinde Donald Trump ile ilgili tepki gören tüm detaylara yer verildiği görüldü.

21 Ocak’ta Yeniden Toplanacak

Senato Genel Kurulu’nda yapılan ilk görüşmelerin ardından tüm protokoller ve hazırlıklar tamamlandı. Bir sonraki oturum hakkında da detaylar paylaşıldı. Yapılan açıklamalara göre 21 Ocak Salı günü yeniden bir araya gelecek Senato Genel Kurulu 13.00’da başlayacak görüşmelerde, konu ile ilgili daha detaylı bir şekilde yargılama sürecini başlatacak.

Salı günü yapılacak bu görüşmenin en önemli detaylarından bir tanesi ise duruşmadaki ilk savunmanın ve iddiaların da taraflar tarafından yapılacak olması. Bu anlamda ilk görüşme sadece hazırlık ve isimlerin belirlenmesi açısından önemli olurken, Salı günü yapılacak görüşmelerde tüm yargı sürecinin ilk adımı atılmış olacak.

Trump Aklanacak Mı?

Trump için yargı sürecinin başlamasına neden olan olaylar Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğine zarar vermesi ve başkanlık yeminine ihanet ettiği iddiası oldu. Azil Soruşturması başlatılmış olmasına rağmen ülkedeki genel kanı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın aklanacağı yönünde. Özellikle ilgili olayların yaşandığı dönemlerde Ukrayna ve İngiltere gibi olaylara karışan diğer ülke temsilcileri tarafından da iddiaların yalanlanmış olması, şu anda Donald Trump’ın elini güçlendiren en önemli kozlar arasında bulunuyor. İddia makamının öne sürdüğü gerekçeleri kanıtlayamaması halinde Donald Trump’ın birkaç görüşme ve duruşma sonrasında aklanması bekleniyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.